Pokud jste se s názvem paleolitická dieta ještě nesetkali, dovolte nám jej osvětlit. Jak již ze samotného pojmenování vyplývá, tato dieta se inspiruje především obdobím paleolitu.
Obsahuje neprůmyslově upravené potraviny, tedy pouze čistě přírodní produkty a navrací se do původního stylu stravování našich předků.
Co je možné při paleolitické dietě jíst?
Paleolitická dieta je spíš životním stylem, nežli způsobem stravování a soustředí se především na tyto základní potraviny:
- hovězí, vepřové, jehněčí, drůbeží maso, mořské plody jako jsou například krevety, ryby (losos, treska, pstruh), ovoce (jablka, banány, pomeranče), zeleninu kapusta, brokolice, paprika, rajčata), vejce (nejlépe ty domácí)
- ořechy (vlašské, lískové, makadamové atp.), semena (z dýně a slunečnice), různé druhy bylinek, koření, zdravější varianty olejů a tuků
Skladba jídelníčku je odvislá od toho, jaké je roční období a zda je na trhu k dostání například sezónní ovoce a zelenina. Každý člověk, který se pro tuto dietu, či způsob stravování rozhodne si tak jídelníček skládá sám, podle preferencí.
Co při paleolitické dietě nejíst?
Tento druh stravování odmítá jakákoliv umělá sladidla a cukry, a to především v podobě sladkých limonád. Také se nedoporučuje jíst průmyslově zpracované potraviny, žádné luštěniny, pečivo a chléb, rostlinné tuky, mléčné výrobky. Výčet potravin, které paleolitická dieta nepovoluje je celkem široký, proto se někteří odborníci na výživu domnívají, že tato strava může být pro tělo i ochuzující o některé důležité živiny.
Jaké nápoje jsou povolené?
V malé míře si můžete během paleolitické diety dopřávat i alkohol, například kvalitní červené víno (maximálně však jedni skleničku denně). Z nápojů je nejvhodnější voda, čaj bylinkový, nebo zelený. Kávu popíjet smíte také v rozumné míře. Obsahuje totiž pro tělo blahodárné antioxidanty.