Jaká rizika představuje keto dieta a co způsobuje v organismu

Přemýšlíte, jakou dietu zvolit, abyste docílili své vysněné postavy? Pravdou je, že se jich nabízí celá řada. Ne všechny jsou však vhodné. My se nyní zaměříme na rizika spojená s keto dietou. Keto dieta je doslova hitem poslední doby.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Má mnoho příznivců, avšak i dost odpůrců. Její základy totiž spočívají ve zvýšené konzumaci tuků a omezeném příjmu sacharidů. Co keto dieta v těle přesně způsobuje?

V organismu dochází k takzvané ketóze

Ketóza je v podstatě stav, kdy játra používají uložený tuk k produkci ketonů, které organismu dodávají energii. K tomuto procesu dochází v momentu, kdy nepřijímáme žádné sacharidy. Obecně lze říct, že naše tělo si „myslí“, že hladoví, když nekonzumujeme cukry.

Kontrolovat, zda jste ve stavu ketózy můžete jednoduše tak, že si zakoupíte v lékárně indikační proužky do moči, v té se právě při ketóze ketony objevují.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
I tento druh diety může být rozmanitý

Riziko rozvoje nepříjemných tělesných příznaků

Pokud omezíte konzumaci sacharidů, vašemu tělu se to nemusí úplně pozdávat. Jedná se totiž o nepřirozený stav, jelikož jako lidé potřebujeme všechny látky: od tuků, bílkovin, až právě po cukry. Organismus tak přepne do protiútoku a může způsobit následující příznaky:

  • zvýšenou únavu
  • závratě
  • nespavost
  • bušení srdce

Dále můžete pociťovat křeče, nebo dostat průjem a také zácpu v důsledku omezeného příjmu ovoce a zeleniny v jídelníčku.

Riziko nedostatku vitamínů a minerálů

Omezení se jen na jednotvárnou stravu plnou tuků představuje riziko pro vznik avitaminózy. Vašemu tělu mohou chybět důležité vitamíny jako jsou vitamín C, D a také minerální látky a stopové prvky, jako jsou vápník, draslík, hořčík.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Keto dieta láká především na rozmanitost

Riziko hypoglykémie

Snížení hladiny cukru v krvi je obzvlášť nebezpečné u diabetiků. Pokud zvažujete, že zkusíte keto dietu a máte v anamnéze cukrovku, poraďte se raději předtím se svým ošetřujícím lékařem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články