Udržet své srdce v kondici znamená dodržovat zdravý životní styl – zvládat stres, cvičit a zdravě jíst. Doplňky stravy se mohou zdát jako ochrana zdraví. Je tomu opravdu tak?
Při pořizování doplňků stravy buďte obezřetní. Na rozdíl od léků na předpis se totiž doplňky stravy mohou prodávat bez jasných důkazů, že opravdu fungují a jsou bezpečné. Neexistuje totiž žádný způsob, jak zjistit, co je skutečně obsahem pilulek, sirupů či kapek. Proto je důležité být opatrný a vždy si zjistit co nejvíce informací. A to i vzhledem ke svému zdravotnímu stavu. Ne všechny doplňky stravy jsou vhodné pro všechny.
Červená rýže i L-arginin
Jedním z rizikových doplňků stravy je červená kvasnicová rýže. Ta se vyrábí kultivací rýže s různými kmeny kvasinek Monascus pupureus, které produkují monakolíny. Monakolín K je totožný s aktivní složkou v léku Lovastatin snižujícím hladinu cholesterolu. Nikdo vám však neřekne kolik monakolínu doplněk stravy obsahuje. Pokud na cholesterol nepoužíváte zmíněný lék, můžete bez strachu doplňky stravy užívat. Pokud však Lovastatin užíváte, můžete se předávkovat. To se projeví bolestí či rozpadem svalů a dalšími poškozeními těla.
L-arginin je aminokyselina a stavební blok oxidu dusnatého. Potravinové doplňky s L-argininem se prodávají na snížení krevního tlaku nebo na podporu erekce. Tyto doplňky stravy by neměli používat lidé se srdečními chorobami. Studie účinku L-argininu na přeživších po infarktu musela být zastavená poté, co zemřelo šest lidí, kteří užívalo tento doplněk stravy. L-arginin navíc může způsobit pokles tlaku, pokud na snížení tlaku již berete léky. V případě, že berete léky na ředění krve se požitím L-argininu zvýší riziko krvácení.
Česnekové doplňky a vápník
Česnekové pilulky slibují snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Studie týkající se účinků na cholesterol jsou smíšené bez ohledu na to, zda pilulka obsahuje čerstvý či sušený česnek nebo stárnoucí česnekový extrakt. Studie naznačují, že česnekové doplňky mohou mírně snížit krevní tlak. Užívání česnekových doplňků stravy může zvýšit účinky léků na ředění krve, cholesterol a krevní tlak. Pokud žádné takové léky nepoužíváte, klidně česnekové doplňky jezte. Nejlepší je však konzumovat čerstvý česnek.
Pro zdraví srdce, kostí, zubů nervů i krve je důležitý příjem vápníku. Ideální je ho získat ze stravy. Obsahují ho například mléčné výrobky, ryby, oříšky nebo třeba tofu. Pokud si myslíte, že ho v jídle máte nedostatek, pak můžete zvážit užívání pilulek s obsahem kalcia. Vybírejte však raději ty s nižší dávkou. Přílišná konzumace vápníku totiž může vést k hyperkalcémii, která způsobuje nevolnosti, zvracení, zmatenost a další neurologické příznaky. Navíc je nadměrný příjem kalcia spojovaný s vyšším rizikem onemocnění ledvin a karcinomu prostaty.