Nadměrné množství jablečného octa může v našem těle vyvolat nepříjemné vedlejší účinky. Zde se můžete podívat na ty nejhorší z nich.
Jablečný ocet je podle registrované dietoložky Kathy W. Warwick přírodní tonikum, které poskytuje hned několik zdravotních benefitů, jako je například hubnutí, snížení vysokého krevního tlaku a snížení cholesterolu. Lidé však v poslední době vyjadřují skrze tento produkt spíše obavy, a to zejména ohledně jeho možných vedlejších účinků, které se mohou objevit v případě jeho nadměrné konzumace.
Obsah jablečného octa
Jablečný ocet je výsledek procesu, během kterého dochází ke spojení jablek s kvasnicemi. Ty přemění cukr v jablkách na alkohol, díky čemuž se do směsi přidají bakterie, které následně alkohol zkvasí na kyselinu octovou (ta poté tvoří 5-6 % jablečného octa). Ačkoliv je tato kyselina klasifikována jako „slabá kyselina“, v případě její nadměrné konzumace může být náš organizmus vystaven jejím vedlejším účinkům, jako například:
Opožděné vyprazdňování žaludku
Některé studie na lidech naznačují, že jablečný ocet může snížit rychlost, jakou zkonzumovaná potrava opouští žaludek a vstupuje do dolní části trávicího traktu. Tento vedlejší účinek však může také vyvolat gastroparézu což je stav, který často postihuje lidi s diabetem – jde o onemocnění, během kterého nefungují nervy v našem žaludku správně. Jako důsledek v něm poté zůstává potrava příliš dlouho a nevyprazdňuje se normální rychlostí.
Nízká hladina draslíku a úbytek kostní hmoty
Přestože v současné době neexistují žádné kontrolované studie o účincích jablečného octa na hladinu draslíku v krvi a zdraví našich kostí, objevily případy lidí, kteří v důsledku nadměrné konzumace tohoto přípravku přišli o značné množství hladiny draslíku v krvi a dokonce jim byl připsán úbytek kostní hmoty. Lékaři se také domnívají, že nadměrná konzumace jablečného octa vede k vyplavování minerálů z kostí, které následně vyrovnávají kyselost krve v našem těle.
Vedlejší účinky na trávení
Přílišné množství jablečného octa může u některých lidí vyvolat nepříjemné zažívací potíže. Někdejší studie na lidech a zvířatech zjistily, že kyselina octová může snižovat chuť k jídlu a podporovat pocit sytosti, což vede k přirozenému snížení příjmu kalorií. To může posléze indikovat mnohem horší problémy, jako je například podvyživení.
Eroze zubní skloviny
Některé odborné studie prokázaly, že kyselé potraviny, včetně jablečného octa, poškozují zubní sklovinu. Je však důležité připomenout, že tato každá z těchto studí byla provedena v laboratořích, a to na odebraných částech zubní skloviny, nikoliv přímo v lidských ústech. Přesto však existují určité důkazy, že velké množství octa může způsobovat zubní erozi.
Jak často konzumujete jablečný ocet vy?