Omdléváte, či cítíte mdloby? Hlavními příčinami bývají infekce vnitřního ucha, srdeční příhody či mrtvice

Pokud vaše tělo signalizuje úzkost a přicházející mdloby, neberte to na lehkou váhu, může to značit problém. Ideální je řídit se těmito radami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co uděláte, pokud ucítíte úzkost, která může být předzvěstí vážnějších potíží? Úzkost, mdloby, synkopa. V takových okamžicích se většinou lidé cítí zmatení, trochu zesláblí, nestabilní. Mají pocit, že mohou omdlít. Svět kolem nich se houpe. Cítí takzvanou nauzeu neboli nevolnost. Pokud se s vámi však svět začne točit, nejedná se o mdloby, ale závrať. To je potřeba rozlišovat. Závrať zřejmě zvládnete sami, při mdlobách dost možná budete potřebovat pomoci.

Omdléváte? Vyhledejte pomoc

Pokud omdlíte na delší dobu, je vhodné přivolat lékařskou pomoc. Lékaři po příjezdu zkontrolují vaše životní funkce. Pravděpodobně vám změří tlak, zkontrolují srdeční frekvenci a hladinu kyslíku. Také se vás zeptají, zda užíváte nějaké léky. Pokud nepřijdou na příčinu mdlob, nejspíše vás odvezou na další vyšetření. V nemocnici podstoupíte EKG vyšetření, aby lékaři zjistili, zda nemáte abnormality v srdečním rytmu. Případně vám dají infuzi, aby odvrátili dehydrataci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vzhledem k tomu, že mdloby může způsobovat téměř cokoli, je možné, že vám také navrhnou neurologické vyšetření. Rovněž vám udělají krevní testy. Zajímat je budou především hladiny sodíku a draslíku, zkontrolují však všechny důležité hodnoty. Jednotlivá vyšetření pak možné příčiny buď potvrdí, nebo vyloučí.

Co způsobuje mdloby?

Mdloby mohou být příznakem mnoha potíží. Nejčastěji jde o pokles krevního tlaku. Možná jste se rychle postavili nebo jste dehydratovaní. Nebo vám snad lékař nedávno zvýšil dávky léků na krevní tlak. Váš mozek z některého z těchto důvodů dostane málo krve, což způsobí mdloby. Stejně jako krev potřebuje tento orgán i cukr. Pokud máte nízkou hladinu cukru, můžete omdlít. Rizikovými jsou v tomto případě zejména lidé s cukrovkou, kteří mohou trpět také neuropatií, jednou z dalších možných příčin upadnutí do mdlob.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další možností je, že máte infekci močových cest nebo špatně fungují vaše plíce, a tak nedostatečně okysličují mozek. Příčinami mdlob bývají i infekce vnitřního ucha nebo srdeční příhody či mrtvice. K těmto nemocem se však většinou pojí ještě další příznaky. Pokud tedy ucítíte, že na vás jdou mdloby, nepanikařte. Může to znamenat cokoli. Určitě to však nepodceňujte.

Jak se zachovat

Pokud je vám nevolno, sedněte si, abyste předešli pádu. Zkuste doplnit tekutiny, ideálně vypijte vodu nebo džus. Poté alespoň 10 minut odpočívejte. Pokud se nezačnete cítit lépe, zavolejte záchrannou službu. Pokud jsou mdloby silné a nikdy předtím jste se s nimi nesetkali, je vhodné lékařskou pomoc volat okamžitě.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články