Dámy pozor, studie prozradily, že ženy vstřebávají alkohol hůře než muži. Vystavují se tak většímu zdravotnímu riziku

Nová studie vědců naznačuje, že míra pití (zejména toho nárazového) roste rychleji u žen ve věku 60 let a starších než u jejich současníků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když vědci analyzovali údaje z průzkumů National Health Interview Surveys od roku 1997 do roku 2014, zjistili, že podíl pijících starších žen se zvýšil o 1,6 % ročně ve srovnání s 0,7 % u starších mužů. Nárazové pití – definované jako požití čtyř nebo více nápojů během dvou hodin – se u starších žen každoročně zvýšilo o 3,7 %, ale u starších mužů bylo stabilní.

Ženy hůře vstřebávají alkohol

Vědci spekulovali o tom, že populační ročníky, které měly větší tendence k požívání alkoholu v mládí, ve svých návycích pokračovaly i v pokročilém věku. Důvod sice není známý, ale trend nevěstí nic dobrého pro zdraví starších žen. Ženy zkrátka ve zmíněné studii dopadly mnohem hůře než muži. Přitom kvůli biologickým rozdílům mají při jakékoli úrovni konzumace alkoholických nápojů vyšší koncentraci alkoholu v krvi než muži, což je vystavuje většímu riziku kognitivních poruch a pádů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je to tím, že ženské tělo obsahuje méně vody a více tuků než tělo mužské. Alkohol tak na ženy působí mnohem hůře, tudíž by to s alkoholem rozhodně neměly přehánět. To, že vydrží méně než jejich protějšky, je zkrátka dáno biologicky. Doporučuje se proto, aby ženy konzumovaly maximálně sedm alkoholických nápojů za týden. V jednom dni by přitom nemělo jít o více než tři alkoholické nápoje. Je tedy lepší, pokud si dají každý večer skleničku, než když vypijí dvě láhve vína během jednoho dne.

Starší obecně snáší alkohol jinak

Pití alkoholu ve starším věku s sebou nese více rizik, která plynou právě z pokročilého věku. V první řadě jsou starší osoby více nemocné a většinou mají předepsány nějaké léky. Je všeobecně známo, že konzumace alkoholu při užívání medikamentů není vhodná. Nepříznivě však mohou působit i další změny, které se projevují v pozdějším věku. Jedná se například o snížení množství vody v těle a naopak zvýšení obsahu tuku. Jak již bylo řečeno, ženy mají všeobecně více tuku v těle, proto má alkohol nejhorší vliv na starší dámy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z toho vyplývá, že se stejným množstvím alkoholu se nejlépe popere tělo mladého muže, zatímco nejdéle ho bude odbourávat tělo starší ženy. Účinek alkoholu navíc mohou ovlivnit také změny, které provázejí menopauzu. To však neznamená, že by starší lidé, zejména ženy, měly úplně abstinovat. Je prokázáno, že lidé, kteří konzumují alkohol střídmě, jsou pohyblivější a mají lepší motorické funkce než ti, kteří nepijí vůbec, nebo naopak ti, kteří alkoholu holdují až příliš. Platí tedy to, co téměř ve všech oblastech – všeho s mírou.

Zdroj: Harvard Health Publishing

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články