Odborníci z Austrálie přišli se zjištěními, že lidé, kteří se léčí s diabetem 2. typu jsou více rizikoví k rozvoji stařecké demence a rakoviny. Riziko je až třikrát vyšší než u ostatních.
Obecně se má za to, že zdravá strava, pravidelné cvičení a dostatek spánku by měly tato rizika snížit.
Riziko vzniku demence
Souvislost diabetu 2. typu s vznikem demence tkví v tom, že cukrovka může způsobovat neblahé změny na mozkových buňkách, kvůli kterým může docházet až k cévním mozkovým příhodám menších rozsahů, nebo zánětlivým procesům v nervové soustavě. Regulace krevního cukru dokáže eliminovat tato rizika, která mohou vést k vzniku demence.
Riziko vzniku rakoviny
Vědci také tvrdí, že zvýšená hladina cukru u diabetiků může být živnou půdou pro rakovinné bujení. Dokonce bylo zjištěno, že diabetici mohou mít mnohonásobně vyšší riziko pro vznik rakoviny slinivky, jater a endometria. Dále lidé s cukrovou mají údajně o třicet procent vyšší rizikovost k vzniku rakoviny tlustého střeva a o dvacet procent vyšší rizikovost pro vznik rakoviny prsu. Proto je nezbytné svou hladinu cukru v krvi držet co nejvíce v normálu pomocí vhodné stravy, léků a inzulínu.
Jak snížit rizika pro vznik demence a rakoviny?
Mimo to, že by rizikový pacient měl zlepšit své stravovací návyky a zařadit do jídelníčku více ovoce, zeleniny a potravin s vlákninou je také důležité:
- přestat co nejdříve kouřit
- snížit příjem sacharidů v potravinách a nápojích
- omezit konzumaci alkoholu, lépe se mu vyhnout
- dostatečně a dobře spát
Dále se doporučuje regulovat svou váhu, to jest vyhýbat se nadváze a obezitě a zvýšit svou pohybovou aktivitu jakýmkoliv vhodným sportem. Odborníci také tvrdí, že k ochraně organismu je dobré zvýšit i konzumaci potravin s přítomností antioxidantů (vitamín C, B1, resveratrol, kyselina lipoová, quercetin).