Revmatická artritida dokáže pořádně potrápit. Způsobuje totiž destrukci kloubní chrupavky a dekalcifikaci kostí, a to hlavně drobných kloubů na rukou.
Revmatická artritida jako chronický autoimunitní zánět působí destrukci kloubní chrupavky a dekalcifikaci kostí, a to převážně drobných kloubů na rukou, ramenních, kolenních a kyčelních kloubů. Onemocnění se častěji vyskytuje u žen a může být provázené i mimokloubním postižením očí, kůže, srdce, cév, nervů nebo plic. K jeho léčbě patří režimová opatření, rehabilitace, užívání léčiv a také vhodná dieta, upozorňuje Jerlyn Jones, MS MPA RDN LD CLT.
Síra v hlavní roli
Vzhledem k tomu, že u revmatoidní artritidy jsou postiženy klouby a kosti a dochází i k jejich odvápňování, je zapotřebí dostat do těla potraviny s vysokým obsahem síry. Ta totiž pomáhá při vstřebávání vápníku a je nezbytná pro opravu a přestavbu kostí, chrupavek a pojivové tkáně. Na síru jsou bohatá vejce, česnek a cibule, červená řepa, kapusta, květák, maliny i lněné semeno. Kromě nich je ale důležité do svého jídelníčku zařadit i ostatní zeleninu a ovoce. Podle studie z roku 2017 například borůvky a špenát měly příznivý vliv na zdravotní stav pacientů s revmatoidní artritidou.
Kurkuma a pepř pomáhají léčit zánět
Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění a s léčbou zánětu může pomoci konzumace kurkumy. Toto koření výborně funguje ve spojení s černým pepřem. Kurkumin v kurkumě a piperin v pepři mají protizánětlivé účinky a dokážou zánět v těle zmírnit. Kromě toho působí kurkuma i jako silný antioxidant. Vyzkoušet lze i tzv. zlaté mléko, což je teplý nápoj připravený z mléka (kravského i rostlinného), kurkumy, případně pepře, skořice a medu.
Jablečný ocet obsahuje vápník
Blahodárné účinky jablečného octa na lidský organismus oceňoval už řecký starověký lékař Hippokrates z Kóu. Kromě dalších asi dvaceti minerálů obsahuje tato zdravá tekutina také vápník a beta-karoten, což je také antioxidant. I když se jedná o ocet, v těle působí zásaditě, detoxikuje a příznivě působí i na bolavé klouby. Ideální je 2 lžíce jablečného octa rozmíchat ve sklenici vody a vypít na lačno.
Co omezit ve stravování při revmatoidní artritidě
Protože červené maso napomáhá rozvoji zánětu, je lepší omezit jeho konzumaci, a to včetně uzenin. Vhodnější jsou tučné ryby, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, jež mají naopak protizánětlivý účinek. Živočišné tuky je třeba nahradit kvalitním řepkovým, slunečnicovým nebo sójovým olejem. Bolesti svalů mohou způsobit některé druhy zeleniny – lilek, rajčata, brambory nebo paprika. Je lepší je proto ze stravy raději vynechat. Na místě je i omezení spotřeby soli a citrusového ovoce.
Věříte tomu, že vhodně zvolené potraviny dokážou zmírnit projevy onemocnění revmatoidní artritidou?