Střeva jsou pro zdraví důležitější, než si myslíte. Ne nadarmo se jim říká druhý mozek

Střeva jsou nejdelší částí našeho trávicího systému. A jsou také hlavní vstupní branou do našeho těla pro všechny živiny, které přijímáme skrze potravu. Přesto bývá vliv střev naše zdraví podceňován.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V tenkém střevu dochází k vstřebávání většiny živiny z přijaté potravy, která je předtím natrávena v žaludku. Aby byl tento proces co nejefektivnější, není tenké střevo hladké. Skládá se ze spousty slizničních klk, které jeho povrch mnohanásobně zvětšují. Za normálních okolností je tenké střevo skvělým důkazem toho, jak důmyslná řešení umí příroda během evoluce vytvořit. Bohužel však existuje řada nemocí, které tenké střevo postihují.

Nemoci tenkého střeva

Pociťujete-li jakékoli potíže s trávením či vylučováním, případně trpíte-li nepříjemnými pocity v oblasti břicha, měli byste neprodleně navštívit svého praktického lékaře. V těch lepších případech se bude jednat o střevní chřipku, lehké otoky, podráždění po některých potravinách či podobné nepříliš nebezpečné neduhy. V horším případě může jít o první symptomy vážných nádorových onemocnění.

iZdroj: Pixabay
Střeva jsou nesmírně důležitá

Některé nemoci se však mohou projevovat velmi nenápadně. Odhalíte je například díky nedostatku vzácných prvků a dalších látek, které jsou přitom ve vaší stravě bohatě zastoupeny. Při lékařské prohlídce může na tyto nesrovnalosti upozornit krevní obraz, ale všimnout si jich můžete i sami, například pokud se budete bezdůvodně cítit unaveně a ospale nebo vás budou přepadat křeče – pak vám zřejmě chybí hořčík.

Cviky pro zdravá střeva

Pokud se chcete o svá střeva správně starat, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vlákninu. Té se totiž přezdívá čistič střev, a zcela oprávněně. Bílé pečivo zkuste nahradit celozrnným a nezapomínejte na pravidelné porce ovoce a zeliny s velkým obsahem vlákniny. A nezapomínejte ani na zdravé probiotické potraviny, jako je třeba kefírové mléko.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jejich stav není radno podceňovat

Střevům však můžete prospět i vhodným cvičením, které podpoří přirozenou peristaltiku střev. Nejedná se o žádné náročné posilovací cviky, spíše jako o jakousi střevní jógu. Posaďte se na rovnou podložku, zakloňte se a opřete se o ruce. Nohy pokrčte v kolenou tak, abyste se podložky dotýkali jen hýžděmi a chodidly. Pak dejte jednu noho přes druhou, mírně se vytočte a dotkněte se kolenem horní nohy podlahy. Vyměňte nohy a cvik desetkrát opakujte jednou či dvakrát denně.

Zdroj: Johns Hopkins Medicine
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články