Pozor, na alkoholu vzniká závislost rychleji, než očekáváte. Jak zvládat alkoholové choutky?

Člověk nemusí být rovnou alkoholik, aby si řekl, že by měl příjem alkoholu omezit. Udělat to však není nikdy jednoduchá záležitost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Alkohol je přítomný na oslavách, večírcích, koncertech a dalších společenských akcích. Je vlastně běžnou součástí našich životů. Ve velkém množství však může život obtěžovat. Mnoho lidí se proto rozhodne své pití značně omezit. Není to však tak jednoduché, jak to vypadá. Vlivem alkoholu na člověka se zabývá lékař Kevin Martinez.

Rozhodnutí je těžké

Jakmile se člověk rozhodne, že své pití omezí nebo ze svého pitného režimu zcela vypustí alkoholické nápoje, dostaví se neskutečně silné chutě. Silnější jsou pochopitelně na místech, kde jste si dříve alkoholické nápoje dávali nebo v situacích, kde bylo pití piva či vína samozřejmostí. Touha po alkoholu totiž může být velmi intenzivní. Naštěstí tato touha trvá vždy jen krátkou dobu a dá se ovládnout. Ideální je se v takových chvílích nějakým způsobem rozptýlit. Pokud se vám to podaří, máte takřka vyhráno.

iZdroj fotografie: Pixabay

A co chutě způsobuje? Může jít o chemii v mozku. Po nějakém čase začne alkohol ovlivňovat neurotransmitery v mozku. To může vést nejen k toleranci alkoholu, ale také k vyšší potřebě proto, abyste pocítili stejné účinky. Tím se pochopitelně mohou zvyšovat také abstinenční příznaky. Ve chvíli, kdy nepijete, si můžete začít všímat pocitů úzkosti nebo jiného emocionální utrpení a také obrovské touhy po alkoholu, která bývá v některých případech opravdu neovladatelná. Zdá se totiž, že jedině alkohol vám může pomoci.

Tvorba návyků

Alkohol může ovlivnit váš mozek i jiným způsobem. Mnoho osob začalo pít z toho důvodu, že alkohol jim navozuje příjemné a pozitivní pocity a pomáhá jim zlepšit náladu. Například alkoholický drink po hádce vám může zlepšit náladu. Nápoj po náročném pracovním dni vás uklidní a alkoholický nápoj na večírku s neznámými lidmi vám pravděpodobně umožní lépe se bavit. Pití navodí euforii, kterou budete chtít zažívat znovu a znovu. Po čase začnete mít chuť na alkohol v mnoha chvílích všedního dne, jakmile se nebude dařit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chuť na alkohol vás přepadne ve chvílích, kdy budete smutní, ve stresu nebo rozzlobení. Je možné, že na alkohol dostanete chuť ve chvílích, kdy na svém těle ucítíte fyzickou bolest. Spouštěče mohou však přicházet také z venku. Na alkoholický drink dostanete chuť na večírku nebo v baru. Může k tomu však dojít i po pracovním dni plném vypětí. Zkuste místo skleničky tancovat nebo poslouchat hudbu. Pomoci může kniha, procházka nebo šálek čaje. Často pomáhá také úklid domácnosti nebo meditace. S podporou se obraťte na své přátelé.

Kolik skleniček alkoholu vypijete za týden?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články