Na člověka se valí informace o konzumaci vitamínů a minerálů. V jídelníčku proto nechybějí potravinové doplňky. Některé však jsou více na škodu než k užitku.
Lékárny mají regály plné lákavě vyhlížejících potravinových doplňků, které dodávají sílu, krásu, jemnou pleť, pevné kosti, odolnou psychiku, zdravé vyprazdňování a kdoví, co ještě. Odborný asistent Craig Maurice Hales, MD nepopírá důležitost vitamínů a minerálů pro lidský organismus, je ale vhodnější je do těla dostat přirozenou stravou. V některých případech jsou opravdu mnohem horší variantou. Proč je důležité to s konzumací vitamínů a minerálů nepřehánět a jak najít tu správnou míru?
Co jsou to doplňky stravy
Pod potravinovým doplňkem je třeba si představit potravinu, jež je koncentrovaným zdrojem vitamínů a minerálních látek. Obvykle se prodává ve formě tobolek, pastilek, tablet, pilulek, jako kapalina nebo sypký výrobek. Podstatné je si uvědomit, že tyto doplňky stravy jsou skutečně potravinou, nikoliv léčivem. Výrobu a prodej je regulován směrnicemi Evropského parlamentu a Rady (2002/46/ES) a také českými zákony (110/1997 Sb.) a vyhláškami (58/2018 Sb.).
Pozor na předávkování
Lidé v domnění, že dělají pro sebe to nejlepší, konzumují velké dávky vitamínů. Jistě, třeba vitamíny E a A chrání srdce před vznikem onemocnění, je proto prospěšné je tělu dodávat. Rizikové je ale předávkování. Tyto vitamíny nejsou rozpustné ve vodě, ale v tuku, takže se v těle ukládají do tukových zásob. Předávkování vitamínem E způsobuje zvýšené krvácení i zvýšení hladiny triglyceridů, zároveň omezuje produkci hormonů štítné žlázy. Nadměrná konzumace vitamínu A má na svědomí padání vlasů, zvracení, průjmy i zvětšení jater.
Chodím často na slunce, vitamín D tedy nepotřebuji
Mylným může být názor, že když trávíte hodně času na slunci, máte dostatečnou zásobu vitamínu D. Obecně skutečně platí, že lidé žijící v severní části zemské polokoule mají nedostatek vitamínu D. Ten se projevuje nejčastěji únavou, bolestí svalů a kostí či poruchami spánku. Hladinu tohoto vitamínu lze zjistit rozborem krve. Je-li nižší, oplatí se konzumace potravinových doplňků, které příjem vitamínu D zvýší.
Nebezpečná kombinace potravinových doplňků
Spousta lidí spoléhá na pozitivní zdravotní účinky potravinových doplňků, a přitom nebere ohled na to, jestli se vhodně doplňují s jejich léky. Některé doplňky se totiž s nimi kombinovat vůbec nesmějí. Týká se to například třezalky, která se nesmí užívat společně s antidepresivy, antivirotiky, warfarinem, digoxinem či cytostatiky.
Vsaďte na pestrou stravu
V mnoha případech pestrá a vyvážená zdravá strava nahradí nutnost konzumace potravinových doplňků. Je to výhodné pro tělo i pro peněženku. Například probiotika získáte tak, že budete jíst bílé jogurty s živými bakteriemi nebo zakysané mléčné produkty. Na vitamíny a minerály jsou bohaté nejen ovoce a zelenina, ale i maso a mléčné výrobky.
Které doplňky stravy jsou vaše nejoblíbenější?