Podle statistik postihuje některý typ onemocnění štítné žlázy 30 až 50 procent evropské populace. Toto jsou způsoby, kterými snížíte riziko jejich vzniku.
Přestože zatím neexistuje žádný konkrétní způsob, díky kterému byste se mohli definitivně ochránit před onemocněním štítné žlázy, můžete učinit některé změny ve vašem každodenním životě, které vám podle odbornice Mary Shomon mohou pomoci snížit riziko jeho výskytu. A pokud vám onemocnění štítné žlázy bylo již v minulosti diagnostikováno, tyto změny vám pomohou alespoň zpomalit nebo dokonce zastavit progresi infekce.
Přestaňte kouřit
Vdechováním cigaretového kouře dostáváte do svého těla řadu toxinů, které mohou ovlivnit vaši štítnou žlázu, a to bohužel ve špatném slova smyslu. Jde zejména o thiokyanát, který narušuje příjem jódu, což může v důsledku blokovat produkci hormonů štítné žlázy. Obecně se dá o kouření říci, že je to zlozvyk, který vašemu tělu nepřináší kromě chvilkového uspokojení nic dobrého.
Dejte sbohem sóje
Přestože se sójové produkty vyskytují na trhu čím dál častěji, jde o kontroverzní složku, a to zejména pokud jde o zdraví štítné žlázy. I když je nepravděpodobné, že jí konzumujete tolik, abyste tento orgán nějakým způsobem narušili, je třeba brát na vědomí, že sója může omezit vstřebávání léků na onemocnění štítné žlázy. Výzkumy navíc stále více potvrzují, že obecně nejlepší pro vaše zdraví bude, když to s konzumací sóji nebudete přehánět.
Choďte na pravidelné kontroly
Jedna z nejlepších věcí, které pro zdraví své štítné žlázy můžete udělat, je chodit na pravidelné kontroly. Jednoduchý test, který vám lékaři během kontroly provedou, dokáže odhalit veškeré bulky, hrbolky nebo otoky na štítné žláze, díky čemuž budete moci optimalizovat léčbu. To vám může ušetřit jak spoustu trápení, tak i strachů z možných důsledků.
Jezte více selenu
Selen je živina, která se nachází ve specifických bílkovinách. V těle dospělého člověka se však tato živina koncentruje právě ve štítné žláze, tudíž udržování její vyvážené hladiny, a to ať už prostřednictvím zdravé stravy nebo doplňků stravy, vám může pomoci předcházet onemocněním tohoto orgánu. Nejlépe tedy uděláte, když se svým lékařem prodiskutujete, jaký denní příjem selenu je pro vás ideální, a podle toho budete konat.
Nechte si diagnostikovat a léčit celiakii
Celiakie je autoimunitní onemocnění, které způsobuje abnormální reakci střev na lepek (bílkovinu obsaženou v obilovinách) a které postihuje třikrát častěji pacienty trpící onemocněním štítné žlázy. Pokud vám tedy vyjde test na celiakii pozitivní, pravděpodobně budete také čelit některému z onemocnění štítné žlázy. Přestože není zcela jasné, proč tato souvislost existuje, odborníci se přiklání k teorii, že jde o genetickou složku, kterou tato autoimunitní onemocnění obsahují.
Jak se proti onemocnění štítné žlázy bráníte vy?