Nejčastější příznaky mrtvice u žen se tváří jako lehká nevolnost. Mohou ale napáchat nezvratné škody

Znalost příznaků mrtvice může být rozhodujícím faktorem, díky kterému toto onemocnění nemusí skončit invaliditou, nýbrž uzdravením.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ženy mají podle odborníka Seunggu Han vyšší pravděpodobnost, že prodělají mrtvici, a to hned z několika důvodů. Žijí například mnohem déle než muži, což už je samo o sobě rizikovým faktorem, častěji se potýkají s vysokým krevním tlakem, a navíc jsou to právě ženy, kdo rodí děti a většinou užívá antikoncepci, která zvyšuje riziko mrtvice taktéž. Co by ale měla každá žena znát, jsou právě příznaky tohoto onemocnění, neboť jejich včasné rozpoznání může zvrátit některé důsledky, a namísto invalidity přijít k rychlému uzdravení. 

Příznaky mrtvice u žen 

Mnoho příznaků mrtvice neboli cévní mozkové příhody pociťují jak muži, tak i ženy naprosto stejně – nejčastěji jde o neschopnost mluvit nebo rozumět řeči, zmatenost a napjatý výraz v obličeji. U žen však můžeme pozorovat i jiné příznaky, které jsou typické pouze pro ně, což znamená že jsou jedinečné. Vzhledem k tomu však může být obtížné spojit je s mrtvicí, a proto by je každá žena měla znát. Patří mezi ně: 

  • nevolnost nebo zvracení
  • záchvaty
  • škytavka
  • potíže s dýcháním
  • bolest
  • mdloby nebo ztráta vědomí
  • celková slabost
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste žena a nejste si jistá, zda vaše příznaky odpovídají mrtvici, měla byste vždy zavolat místní záchrannou službu. Jakmile totiž záchranáři dorazí na místo, mohou posoudit váš zdravotní stav a případně zahájit léčbu. Podle odborníků mohou na cévní mozkovou příhodu poukazovat i určité rysy chování, mezi které patří například dezorientace, zmatenost, náhlá změna chování nebo v některých případech může mít jedinec dokonce halucinace.

Možnosti léčby závisí na typu mrtvice

To, jak bude probíhat léčba u člověka, kterého postihla mrtvice, závisí na typu tohoto onemocnění. 

Ischemická cévní mozková příhoda: Pokud se jedná o ischemickou mrtvici, znamená to, že průtok krve do mozku přerušila krevní sraženina. V tomto případě vám lékař podá tkáňový aktivátor plazminogenu (tPA), který sraženinu rozbije. Aby však byl tento postup účinný, musí být aktivátor podle nedávno aktualizovaných pokynů Americké kardiologické asociace podán do tří až čtyř a půl hodin od prvního příznaku mrtvice. V opačném případě by lékaři museli zvolit jiné invazivní zákroky, které vaše tepny odblokují.

Hemoragická cévní mozková příhoda: K hemoragické cévní mozkové příhodě dochází, když člověku praskne v mozku tepna nebo z ní uniká krev. Tento typ mrtvice je léčen operací, která zablokuje průtok krve aneurysmatem (lokálním vyboulením cévy). Aby však nedocházelo k dalšímu krvácení, lékař vám může podat léky na snížení krevního tlaku a omezení krvácení nebo vám stanoví opravu arteriovenózní malformace (AVM).

iZdroj fotografie: Pexels

Co dělat v případě mrtvice

Pokud jde o mrtvici, počítá se každá minuta – čím déle zvažujete přivolání záchranné služby, tím pravděpodobnější je skutečnost, že mrtvice vyústí v poškození mozku nebo budete v jejím důsledku invalidní. Jakmile tedy zaznamenáte první příznaky, neprodleně si zavolejte lékařskou pomoc a poté vyčkejte na její příjezd. Pokud budete mít v okolí vašeho domova dalšího člověka, poproste ho, aby na vás dohlížel a pomohl vám se vším, co potřebujete.  vám pomohl. 

Jak byste se zachovali v případě mrtvice vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články