Skoncujte s přejídáním: 7 potravin, které uspokojí vaše chutě a ke všemu napomáhají rychlému spalování

Někdo může sníst, co chce, a stejně nepřibere. Jinému stačí se na jídlo jen podívat a ručička na váze se pohybuje směrem nahoru. Vhodně zvolená strava nenutí se přejídat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Obezitou nebo nadváhou trpí v České republice velké procento lidí. To s sebou nese hrozbu vzniku civilizačních nemocí, které se s přebytečnými tuky pojí. Ty často vznikají jako následek přejídání. Na vině ale může být i nedostatečná výživa, kvůli čemuž má pak člověk neustálý hlad. Kvalitní a vydatná strava by přejídání měla dát stopku. Lékař Steven Zeiler, MD, Ph.D. svou praxi zaměřil na prevenci, léčbu a zotavení se z mrtvice, kterou může obezita způsobit.

Zdravé potraviny, které zasytí

Civilizační nemoci, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo cholesterol, mrtvice či infarkt, vznikají jako následek nezdravého způsobu života. Tím je především špatné stravování, přejídání se a nedostatek pohybu. Existují přitom potraviny, které zasytí, jsou zdravé a jejich konzumací si člověk udržuje optimální hmotnost. Mezi ně patří například avokádo, čočka, grapefruit, zelený čaj.

Avokádo obsahuje zdravé tuky

Do české kuchyně masově proniklo teprve nedávno. Ano, avokádo si získává srdce českých konzumentů. Ti, co se zajímají o zdravou výživu, už vědí, že je bohatým zdrojem mononenasycených tuků, vlákniny a draslíku. Je možné z něj připravit saláty, obložené chleby i omáčky. Tuky v avokádu obsažené zvyšují schopnost těla další tuky spalovat a snižují riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Plný stůl tučných dobrot povede ke vzniku nadváhy

Hořká čokoláda je zdravé mlsání

Tmavá čokoláda s obsahem kakaa minimálně 70 procent je zdraví prospěšná. Obsahuje totiž polyfenoly, flavonoidy i kofein, draslík, fosfor, vápník, železo a sodík. Z vitamínů pak je to B3, B2 a B1 a A. Jak je patrné, je hořká čokoláda zásobárnou užitečných živin. Obvykle se jí nesní příliš, protože je hodně sytivá. Kromě toho je bohatá na antioxidanty. Takže se jedná o opravdu zdravé mlsání. Kdo má tedy chuť na něco sladkého, měl by dát přednost hořké čokoládě.

Grapefruit snižuje hladinu inzulinu

Toto tropické ovoce obsahuje vysoké množství vitamínu C, B1 a K, dále též flavonoidy. Zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje krevní oběh a snižuje cholesterol v krvi. Funguje i jako prevence vzniku nádorových onemocnění plic a žaludku. Grapefruit snižuje hladinu inzulínu a povzbuzuje tělo, aby spalovalo kalorie.

Skořice snižuje cukr v krvi

Jestliže chcete zhubnout, používejte často skořici. Toto koření má výbornou schopnost snižovat hladinu cukru v krvi, a tím bránit hromadění tuku. Urychluje metabolismus a podporuje rozklad sacharidů. Omezuje také chuť na sladké.

Chilli papričky zrychlují metabolismus

Pro hubnutí jsou dobré i chilli papričky. Obsahují kapsaicin, který zrychluje metabolismus, spaluje tuky a snižuje chuť k jídlu. Pravda ovšem je, že ne každý má rád ostrá a pálivá jídla. Za vyzkoušení ale rozhodně stojí, pokud bude výsledkem snížení hmotnosti.

iZdroj fotografie: Pixabay
Avokádo obsahuje zdravé tuky prospěšné pro tělo

Zelený čaj pomáhá spalovat tuky

Zbavit se přebytečných kilogramů pomůže i pravidelné pití zeleného čaje, jenž pomáhá spalovat více kalorií. To samozřejmě vede ke snížení hmotnosti, případně udržování hmotnosti na optimální hodnotě.

Čočka je plná vlákniny

Luštěniny jsou obecně velmi zdravé. Jsou bohaté na plnohodnotné bílkoviny, hodně sytí, a to díky vysokému obsahu vlákniny. Tím zvyšují pocit plnosti a člověk se pak nepřejídá. Platí to zejména o čočce. Co více udělat pro své zdraví, než jíst čočku co možná nejčastěji? Je užitečnou náhražkou masa a nasycených tuků.

Jaké jsou vaše osvědčené potraviny, které dobře zasytí?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články