S vyhřezlou meziobratlovou ploténkou není radno si zahrávat. Jak ji rozlišit od „běžné“ bolesti zad?

Bolesti v zádech patří mezi nejrozšířenější problémy se zdravím. Postihují hodně lidí bez ohledu na věk. Na vině bývá nedostatek pohybu nebo naopak přetěžování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vyhřezlá meziobratlová ploténka bolí. A to poměrně hodně. Bolest může vystřelovat i do končetin. S nápravou je třeba se obrátit na lékaře. Někomu pomohou rehabilitace, jiný musí podstoupit léčbu laserem nebo operativní zákrok. Lékař Khaled M. Kebaish, MD se zaměřil na ortopedickou chirurgii, zejména deformity páteře, kterými lidé trpí.

Co je to vyhřezlá meziobratlová ploténka

Meziobratlová ploténka neboli destička je elastická tkáň, která spojuje páteřní obratle. Je složená z vnějšího vazivového prstence a rosolovitého jádra. Je pružná, což umožňuje páteři její pohyb, a zároveň i pevně spojuje jednotlivé obratle k sobě. Když praskne vazivový prsten, je část rosolovitého jádra vytlačena do okolí obratle. Tento jev nazýváme výhřezem ploténky. Kvůli tomu může být zúžen míšní kanál nebo utlačovány nervy kořenů.

Jaké jsou příčiny výhřezu ploténky

Velmi často dochází k výhřezu ploténky z důvodu vyššího věku a opotřebení páteře. Náchylná je zejména bederní, hrudní a krční část páteře. Na vině ale může být i nadváha a obezita, nedostatek pohybu, genetika, těžká manuální práce, nerovnoměrné zatěžování páteře a přetěžování při sportu.

Příznaky vyhřezlé meziobratlové ploténky

Typickým příznakem je bolest v místě výhřezu, která vystřeluje do končetin. Může ji doprovázet mravenčení a brnění. Bolest se může dostavit náhle, pak hovoříme o ústřelu, nebo vzniká pozvolně. Pokud je ploténka vyhřezlá v oblasti hrudní páteře, dochází i ke zhoršování chůze v důsledku útlaku míchy. Bolest se zhoršuje kašlem. Je-li narušena dolní část míchy, objevují se potíže při močení a vyprazdňování. Dokonce může dojít k ochrnutí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Po operaci vyhřezlé meziobratlové ploténky

Jak se vyhřezlá ploténka diagnostikuje

Bolest obvykle přivede pacienta k praktickému lékaři, který nařídí vyšetření, případně odešle pacienta k ortopedovi. Je třeba provést rentgenové vyšetření páteře, CT nebo magnetickou rezonanci a na základě výsledků pak navrhnout vhodnou léčbu, která od potíží uleví.

Léčba vyhřezlé ploténky

Vyhřezlou ploténku lze léčit konzervativně, operací, laserem či cvičením. Konzervativní léčba obnáší podávání analgetik, jež mírní bolesti a napětí ve svalech. Mohou být ve formě masti, krému, tablet, infuzí. Ideální je kombinace s rehabilitací, která snižuje nepřiměřenou zátěž páteře.

Pokud nedošlo k nevratným degenerativním změnám na páteři, je možná i léčba pomocí laserové nukleotomie. K alternativním metodám léčby patří masáže a akupresura. V krajních případech, kdy zatím léčba nezabrala, se nabízí operativní zákrok.

Prevence vzniku vyhřezlé ploténky

Pokud vás trápí vyhřezlá ploténka, je důležité pravidelné cvičení, které vede zkušený fyzioterapeut. Prevencí vzniku tohoto zdravotního problému je správné držení těla při chůzi, stání i sezení. Dále je třeba dbát opatrnosti při zvedání těžkých předmětů, kdy není vhodné se ohýbat v pase, vhodnější je podřep.

Jak si pomáháte od bolestí způsobené vyhřezlou ploténkou?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články