Uznávaný kardiolog objasnil, jak vypadají příznaky mrtvice, které nastávají až hodinu po jejím započetí

Včasné rozpoznání mrtvice vám může podle odborníků zachránit život, a proto je důležité, aby měl každý povědomí o jejích prvních příznacích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cévní mozková příhoda nebo-li mrtvice, je náhlá porucha mozku, která může vést k nenávratnému poškození mozkové tkáně. Jde o akutní stav, během kterého hraje nejdůležitější roli čas, a proto se uznávaný kardiolog Azizhon Askarov rozhodl seznámit širokou veřejnost s tím, jak vypadají příznaky mrtvice půl hodiny až jednu hodinu po jejím započetím. 

Proč k mrtvici dochází a kdo je nejvíce ohrožen

Nejčastější příčinou mrtvice je krevní sraženina, která se utrhla od místa svého vzniku, a v důsledku ucpala nebo zúžila některou z vašich tepen natolik, že skrze ní nemůže proudit okysličená krev. Jakmile k tomuto akutnímu stavu dojde, mohou začít odumírat důležité buňky v těle, což vede k následnému infarktu. Nejdůležitější jsou podle odborníků první 2-3 hodiny, během kterých je důležité, aby pacient mrtvici včas rozpoznal a neprodleně si zavolal lékařskou pomoc, neboť si tak zachrání život. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Riziko, že je postihne mrtvice, mají především lidé s hypertenzí, cukrovkou a nadváhou – stejně tak je tomu u lidí, kteří mohli vyšší riziko výskytu mrtvice zdědit. Cévní mozková příhoda je však rovněž spojena také s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, kouřením, poruchami krevního oběhu a nedostatkem fyzické aktivity. Když k tomuto akutnímu stavu dojde, je důležité, aby lidé uměli rozpoznat jeho první příznaky. 

První příznaky mrtvice 

Každý kardiolog se přiklání ke skutečnosti, že je nejdůležitější umět rozpoznat první příznaky mrtvice, aby byl pacient schopný přivolat si lékařskou pomoc během prvních dvou až tří hodin. Jedná se o jeden z nejnebezpečnějších stavů, který vyžaduje co nejrychlejší reakci, neboť jeho včasné rozpoznání vám může zachránit život. Mezi příznaky mrtvice, které přichází hodinu po jejím započetí, patří:

  • intenzivní bolest hlavy 
  • únava a nevolnost
  • zhoršená koordinace pohybů
  • poruchy zraku
  • pocit brnění v rukou
  • nevhodné chování připomínající podnapilý stav, které nebylo vyvolané alkoholem
iZdroj fotografie: Depositphotos

Přítomnost mrtvice lze zjistit také pomocí rychlého testu, který začíná u úsměvu – v případě akutního stavu směřuje jeden koutek rtů dolů, tudíž se pacient nemůže usmívat. Dále přichází řada na ruce, které v případě akutního stavu není pacient schopný dát před sebe najednou, a nakonec je důležité zkontrolovat artikulaci, protože pokud postižený nemůže zopakovat ani tu nejjednodušší větu, a to aniž by byl pod vlivem omamných látek, je téměř jisté, že jde o mrtvici.

Jak byste se zachovali v případě mrtvice vy?

Zdroj: Fakti

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články