Syndrom polycystických ovarií ovlivňuje hladinu ženských hormonů. Ženy s tímto syndromem produkují vyšší množství mužských hormonů.
Hormonální nerovnováha způsobená tímto syndromem způsobuje, že ženské tělo vynechává menstruační období a ztěžuje jim otěhotnění. Navíc způsobuje růst chlupů na obličeji a těle. Často se přidá také plešatění v oblasti hlavy. Syndrom polycystických ovarií může přispět k dlouhodobým zdravotním potížím, jako jsou srdeční choroby nebo cukrovka. Syndromem se zabývá i gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze.
Co by mohlo pomoci
Léky na cukrovku, které bojují proti inzulinové rezistenci i antikoncepční pilulky by mohly pomoci napravit hormonální nerovnováhu. Problém s hormony postihuje ženy v plodném věku, tedy zhruba od 15 do 44 let. Mnoho žen trpí tímto syndromem a vůbec o tom neví, podle jedné studie jde až o 70 % postižených žen. Syndrom postihuje vaječníky a reprodukční orgány. Často ovlivňuje ovulaci. Hlavními rysy jsou cysty na vaječnících, vysoké hladiny mužských hormonů a nepravidelná nebo vynechaná menstruace.
V případě tohoto syndromu roste uvnitř vaječníků mnoho malých, tekutinou naplněných váčků. Jde o folikuly, které obsahují nezralá vajíčka. Ta však nikdy nedozrají natolik, aby vyvolala ovulaci. Nedostatek ovulace pak mění hladiny estrogenu a progesteronu. Hladiny progesteronu jsou nižší než obvykle, zatímco hladiny androgenů jsou vyšší. Syndrom postihuje téměř 27 % žen. A ačkoli byl poprvé pospaný v roce 1721, lékaři dodnes nevědí, co ho způsobuje.
Rezistence na inzulín
Až 70 % žen s polycystickým syndromem má inzulínovou rezistenci. To znamená, že jejich buňky nemohou inzulin správně využívat. Inzulin je hormon, který produkuje slinivka břišní, aby pomohla tělu využít cukr z potravin pro vytváření energie. V případě, že buňky nedokáží správně využít inzulin, zvyšuje se poptávka těla. Slinivka vytváří inzulín, aby nedostatek kompenzovala a tento inzulin spouští produkci mužských hormonů. Hlavní příčinnou inzulinové rezistence bývá obezita.
Ženy, které mají tento syndrom, mají také často zvýšenou hladinu zánětu v těle. K zánětu může přispět opět nadváha. Studie spojují nadměrný zánět s vyššími hladinami androgenů. Mezi nejběžnější příznaky syndromu patří nepravidelné periody a silné krvácení. Ženy se potýkají také s větším růstem ochlupení a mužské hormony mohou způsobit, že bude jejich pleť mastnější než obvykle a plná vyrážky nebo akné. A to nejen na obličeji, ale také na hrudníku a na zádech.
Jaké problémy s menstruačním cyklem potkaly vás?