Zelenina všeobecně patří mezi zdravé potraviny. Mezi ní vyniká zejména červená řepa, která má opravdu super pozitivní účinky na lidský organismus.
Na pultech obchodů je červená řepa běžným sortimentem. Možná někdy z řad zákazníků přehlíženým. Což je škoda, protože nabízí spoustu benefitů pro zdraví. Lékařka Darla Roye Shores, MD je toho názoru, že červenou řepu bychom měli mít na talíři pravidelně. Jedná se totiž o antioxidant, který omezuje působení volných radikálů. A nejen to.
Zdravotní účinky červené řepy
Červená řepa není jen zavařenina ve sladkokyselém nálevu, která se podává k masu. Tyto krásně červené bulvy lze konzumovat i zasyrova, a využívat tak pozitivních zdravotních účinků. Červená řepa obsahuje ve velkém množství betanin, což je barvivo, které jí dává její typickou barvu. Kromě toho ale posiluje tepny a zabraňuje jejich kornatění. Zlepšuje také činnost jater a upravuje krevní tlak.
Vitamíny a minerály v červené řepě
Díky vysokému obsahu draslíku červená řepa působí i na prevenci srdečních onemocnění. Dále je bohatá na sodík, hořčík a vápník, takže funguje i jako prevence řidnutí kostí u žen v klimakteriu. Protože obsahuje i vitamíny C a vitamíny skupiny B, je možné ji považovat za silný antioxidant. Z tohoto důvodu by se z přehlížené zeleniny měla stát potravina, která na našem stole nikdy nechybí.
Pro koho je červená řepa dobrá
Z červené řepy budou mít užitek zejména sportovně aktivní lidé. Její konzumace totiž zlepšuje sportovní výkony tím, že dochází k lepšímu využití kyslíku. Ten má přímý vliv na vytrvalost. Kdo trpí křečovými žilami nebo cévními problémy, měl by červenou řepu jíst co nejčastěji. Platí to i pro lidi s vysokým krevním tlakem či záněty ledvin.
Jak červenou řepu jíst
Ze syrové řepy lze připravit chutné a super zdravé saláty, zejména když zároveň použijete i jablka, zelí, křen, pomeranče či ořechy. Vařená řepa se používá také do salátů, velmi často ochucených smetanou. Nebo ji lze ve vařené podobě jen pokapat citronem, rozpuštěným máslem, jemně osolit a použít jako přílohu. Někdo z ní vaří polévku, známý je především ruský boršč. Výborná a chutná je také čerstvá šťáva z červené řepy, jež pomáhá při hubnutí.
Kdo by červenou řepu neměl moc konzumovat
Kvůli obsahu oxalátů v červené řepě by její konzumaci měli korigovat lidé, které trápí kameny v močových cestách. Vhodná není ani při ledvinové kolice, při dně a artritidě. Na pozoru by měli být i diabetici, protože červená řepa obsahuje sacharidy. Jinak většina lidí může jíst tuto zeleninu s krásnou barvou bez vedlejších negativních účinků.
Jaká je vaše nejoblíbenější kuchyňská úprava červené řepy?