Silná obranyschopnost těla znamená méně onemocnění a delší život. Seznamte se s těmi nejlepšími způsoby, jak se stát zdravějším člověkem.
Posílit svou imunitu není složité a dokáže to naprosto každý – je však zapotřebí pro to něco dělat. Podle odbornice SaVanna Shoemaker stačí však dodržovat pouze několik snadných návyků a vaše přirozená obranyschopnost těla bude silná natolik, že nebudete mít problém zvládnout kdejakou nemoc, a navíc budete žít zdravě, což pro vás znamená mnohem delší život. Seznamte se s těmi nejlepšími způsoby, jak posílit svou imunitu.
Dopřejte si dostatek spánku
Pokud chcete být zdraví, produktivní a po ránu vstávat vždy plní energie, věnujte pozornost především svému spánku, který úzce souvisí s imunitou – již mnoho studií potvrdilo, že jeho nedostatek je spojený s vyšší náchylností k nemocem, depresím a poruchám, ohrožující náš život. Abyste dopřáli vašemu tělu to nejlepší, ujistěte se, že každý den spíte alespoň sedm hodin a choďte spát pravidelně ve stejný čas. A to jak o víkendu, tak i během pracovních dní.
Omezte přidané cukry
Přidané cukry a rafinované sacharidy v potravinách přispívají k nadváze a posléze obezitě, která zvyšuje riziko mnoha nebezpečných onemocnění, včetně některých druhů rakovin, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky 2. typu. Věnujte proto pozornost vašemu jídelníčku a snažte se jíst co nejméně zpracovaných potravin, jako jsou sušenky nebo slazené nápoje, které doslova ničí vaše zdraví. Nahradit je můžete například ovocem, ze kterého se dají dělat skvělá smoothie.
Věnujte se pohybu
Pravidelný pohyb by měl být nedílnou součástí života každého z nás, a to hned z několika důvodů. Pokud totiž sportujete, zvyšujete tím schopnost vašeho imunitního systému potlačovat viry a bakterie, pomáháte svým buňkám s regenerací a především udržujete svou váhu v normálu. Nejlépe uděláte, když si každý den zajdete například zaběhat, zajezdit na kole nebo si zaplavete. Samozřejmě není dobré to se sportem přehánět, neboť všeho moc škodí.
Jezte více rostlinných potravin
Rostlinné potraviny, jako je ovoce, zelenina, ořechy, různá semínka a luštěniny, obsahují bohaté množství užitečných antioxidantů a zdravých živin, které přináší našemu tělu řadu benefitů. Těmi mohou být například nižší riziko zánětu, srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny. Uvedené potraviny navíc obsahují značné množství vlákniny, která vyživuje náš střevní mikrobiom (zdravé bakterie ve střevech), vitamínů a minerálů.
Zůstaňte hydratovaní
Správná hydratace vás sice nemusí nutně chránit před bakteriemi a viry, ale chráníte se díky ní před dehydratací, která je pro vaše tělo velmi nebezpečná – způsobuje totiž bolesti hlavy, zhoršuje fyzickou výkonnost, soustředění, náladu, trávení a funkci srdce a ledvin. To jsou komplikace, které vás mohou činit mnohem více náchylnějšími k nemocem, s čímž souvisí i další nebezpečná rizika. Abyste předešli problémům, snažte se denně vypít dostatek tekutin, a to 1,5 až 2 litry vody.
Jezte více zdravých tuků
Zdravé tuky, které jsou obsažené například v avokádu, olivovém oleji nebo lososovi, mohou posílit imunitní reakci našeho těla na nebezpečné patogeny tím, že snižují zánět. S tím však souvisí také snížení rizika výskytu srdečních chorob, cukrovky 2. typu a vyšší obranyschopnost našeho imunitního systému. Pokud nedokážete získat dostatek těchto zdravých tuků z potravin, můžete sáhnout například po doplňcích stravy, jako jsou omega-3 mastné kyseliny.
Jak posilujete přirozenou obranyschopnost vašeho těla vy?