Zácpa se čas od času může objevit u každého. Nikdy to však není normální stav. Navíc je dost nepohodlná kvůli nadýmání a křečím.
Zácpa je stav, kdy máte tři nebo méně stolic během týdne, a navíc jsou obtížně průchodné. Většinou ji způsobují změny ve stravě, nedostatek vlákniny, dehydratace, některé léky jako třeba opioidy nebo diuretika a některé zdravotní problémy, jako je lupus, cukrovka či hypotyreóza. Za tímto stavem může stát také nedostatek pohybu a gastrointestinální poruchy. Zácpou se zabývá gastroenterolog Rudololph Bedford.
Co se děje při zácpě
Trávicí systém je jedna dlouhá trubice, která začíná krkem a končí konečníkem. Cestou je spousta zatáček. Ve chvíli, kdy se potrava dostane do tlustého střeva, voda v potravě se vstřebává a odpadní produkty se stávají stolicí. Zácpa je stav, kdy se stolice hromadí ve střevě a blokuje průchod. Může vás to nafouknout a způsobit bolesti. Zácpa se někdy může změnit ve vážnou situaci. A to hlavně právě kvůli bolesti. Kdy tedy navštívit lékaře? Kdy nastane ta nouzová situace, která může být nebezpečná?
Pokud máte silné bolesti břicha, vyhledejte pomoc. Zácpa někdy může být horší než porodní bolesti. Ihned jděte k lékaři, pokud máte krev ve stolici. Někdo si myslí, že to jsou hemeroidy, ale může jít také o rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. A může jít i o další zdravotní problémy, které však vždy vyžadují léčbu. Pokud je zácpa opravdu dlouhotrvající a stolice neodešla už týden, raději se poraďte se svým lékařem. Příliš dlouhá doba bez pohybu může vést k fekální impakci, což je častější u starších pacientů.
Nenechte nic náhodě
Pokud máte při zácpě horečku, je to signál zajít k lékaři. Nejčastěji to naznačuje stav nazývaný divertikulitida. Jde o váčky, které se tvoří v tlustém střevě a mohou se zanítit. Stav se léčí antibiotiky a často dochází také k hospitalizacím. Pokud při zácpě začnete zvracet, je pravděpodobně vaše tlusté střevo vážně zablokované a je třeba vyhledat lékaře. A jak se léčí zácpa? Lékaři nejprve udělají různé testy, aby zjistili příčinu.
Mezitím mohou navrhnout projímadlo, případně také klystýr. To vám pomůže s pohybem střev a čištěním. Poté může dojít na kolonoskopii a další vyšetření. Sami můžete svému stavu pomoci tím, že budete pít hodně vody, budete jíst dostatek vlákniny a budete se pravidelně hýbat. Dobré je také poradit se s lékařem o lécích, které užíváte, zda neovlivňují zácpu. Sami však léky bez svolení lékaře v žádném případě nevyřazujte, to by mohlo být nebezpečné.
Co používáte proti zácpě?