Třeba jste to také zažili, že vás v noci honila chuť na něco dobrého, ačkoliv jste normálně večeřeli. A tak vaše kroky vedou k ledničce nebo ke spíži plných dobrot.
Výživoví poradci stále upozorňují na to, že konzumace potravin pozdě v noci není pro lidské zdraví ideální. Správně byste se měli navečeřet mezi šestou až osmou hodinou večerní a vydržet nejíst až do snídaně. Tím prakticky dodržujete prospěšný půst, když minimálně osm hodin vkuse nejíte. Lékařka Naseem Murtaza Dawood, MD ví o mnoha lidech, kteří si nočním pojídáním dobrot přivodili obezitu. Jíst v noci ale není dobré i z jiného důvodu.
Záleží i na tom, kdy jíte
Podle některých studií existuje souvislost mezi nezdravým jídlem konzumovaným pozdě v noci a vznikem kardiovaskulárních onemocnění či rakoviny prsu u žen. Záleží také na čase, kdy jíte. Lidé, kteří se často živí v noci těsně před usnutím, mají větší sklony k cukrovce či nadváze. Není divu, protože málokdy si dopřejí zdravou zeleninu vařenou v páře. Většinou sáhnou po něčem méně zdravém, co uspokojí jejich chuťové buňky.
Zdravé je jíst alespoň tři až čtyři hodiny před usnutím
Pro žaludek je prospěšné lačnění. Znamená to najíst se na večeři, pak v noci nic již nepozřít a dalším jídlem bude zase až snídaně. Zde ale hodně záleží na tom, jaký typ člověka jste, jestli skřivan, nebo sova. Skřivani chodí spát brzo, a také dříve vstávají, proto by se večer měli najíst okolo šesté hodiny večerní. Naproti tomu sovy hodně ponocují. Pro ně je ideální se najíst ve 20 hodin, spát jít o půlnoci, a pak ráno posnídat v osm hodin. Tím dodrží zdravý půst.
Proč nejíst těsně před spaním
Kdo má sklony k pálení žáhy, pro toho konzumace jídla těsně před spaním je absolutně nevhodná. Při ležení v posteli se mění poloha žaludku a jeho obsah se může vracet zpět do jícnu. Vzniká nepříjemný reflux, který neléčený vede k dalším zdravotním problémům – třeba až k rakovině jícnu. I z tohoto důvodu je nutné dodržovat mezi spánkem a jídlem daný odstup.
Tučné jídlo před spaním zvyšuje riziko rakoviny
Pokud máte v noci hlad a kvůli tomu se vám nedaří usnout, můžete to vyřešit pozřením něčeho zdravého. Když sáhnete po něčem tučném, jen vám to zvýší potřebu inzulinu. A nyní si představte, že takto činíte téměř denně. Jak asi na to může vaše tělo reagovat? Na inzulín postupně vzniká rezistence a ta vede ke vzniku cukrovky 2. typu. Tučná jídla konzumovaná hodně pozdě v noci mají podle posledních studií také na svědomí vznik rakoviny prsu u žen nebo rakoviny prostaty u mužů.
Když vás v noci honí mlsná, co nejraději konzumujete?