Libeček lékařský je trvalá rostlina, kterou si díky její mrazuvzdornosti může vypěstovat každý z nás. Toto jsou ta nejlepší léčebná využití, kterými disponuje.
Libeček lékařský je bylinná rostlina, která pochází ze středomořské oblasti jižní Evropy, kde si již v dávných dobách získala pro své zdravotní účinky velikou oblibu. Podle lékařky Meredith Bull jí můžeme využít snad na vše – pomůže například se žaludečními potížemi, bolestí krku, dokonce také se žloutenkou. Jelikož jde o rostlinu, kterou si můžete vypěstovat u sebe doma i vy, níže se s ní seznamte podrobněji.
Libeček lékařský obecně
Libeček lékařský je vytrvalá rostlina, kterou si může díky její mrazuvzdornosti snadno vypěstovat každý z nás. Patří do stejné čeledi jako mrkev, petržel a kopr a její tmavozelené listy se mohou svým tvarem a barvou podobat například koriandru nebo italské petrželi. Libeček poznáte podle velmi silné vůně a aromatické chuti, přičemž k léčivým účelům se nejčastěji používají jeho listy, stonky a kořeny.
Z libečku se převážně vyrábí éterické oleje, ovšem můžete jej používat v nálevech, tinkturách, odvarech, octech a pastilkách. Tuto jedinečnou léčivou bylinu však můžete konzumovat také jako čerstvou zeleninu nebo jí můžete použít při vaření a pro zvýraznění chuti. Mezi známé zdravotní přínosy, kterými libeček disponuje, jsou jeho antibakteriální vlastnosti a podpora zdraví močových cest.
Využití libečku pro náš prospěch
Libeček může působit jako diuretikum, což znamená, že pomáhá vyplavovat močový měchýř a ledviny podporou vylučování moči, a to bez ztráty životně důležitých elektrolytů, jako je například sodík. Odborníci navíc předpokládají, že tato rostlina obsahuje látku zvanou eukalyptol, která pomáhá snižovat podráždění plic a podporuje jejich hojení. Přestože v současné době není k dispozici dostatek údajů z klinických výzkumů, které by potvrzovaly většinu tvrzení o prospěšnosti libečku pro lidské zdraví, většina lidí jej používá k léčbě:
- žaludečních potíží
- kašle a dýchací potíže
- horečky
- bolesti v krku
- koliky
- nadýmání
- revmatismu a artritidy
- infekce močových cest
- ledvinových kamenů
- dny
- vředů
- malárie
- migrény
- žloutenky
Předběžné výsledky několika studií navíc potvrzují, že libeček má na naše tělo řadu pozitivních účinků, včetně toho, že povzbuzuje naši chuť k jídlu a pomáhá uvolňovat hlen během nachlazení. Dále pak podle předběžných studií disponuje diuretickými, potopudnými, karminativními, antibakteriálními a protizánětlivými účinky.
Možné vedlejší účinky
Podle odborníků je prozatím známo jen velmi málo závažných vedlejších účinků libečku lékařského. Mezi ty nejčastější však patří stav zvaný fotodermatitida – ta může způsobit zvýšenou citlivost kůže na sluneční světlo a jiné formy ultrafialového záření. Je tedy vhodné brát na vědomí, že pokud užíváte libeček častěji, měli byste dbát před pobytem na slunci zvýšené opatrnosti.
Protože je libeček považován za diuretikum, neměly by jej užívat děti ani těhotné nebo kojící ženy a lidé trpící problémy se srdcem nebo ledvinami. Vzhledem však k obsahu těkavých olejových sloučenin, které mohou dráždit tkáně, by se jeho užívání měli vyhnout také jedinci s akutním zánětem ledvin nebo s jakoukoliv poruchou, která ovlivňuje jejich funkci. Obecně platí, že libeček by neměl být bez předchozí konzultace s lékařem užíván nikým, kdo má zdravotní potíže.
Jak často užíváte libeček lékařský vy?