Čaj z řebříčku obecného, chcete-li „žebříku“, odstraňuje zažívací problémy včetně nadýmání a uklidňuje lidskou mysl

Plynatost potrápí občas každého. Je přirozená po konzumaci luštěnin a jiných nadýmavých potravin. Předcházet jí lze používáním čaje z řebříčku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koho by občas nebolel po jídle žaludek. Někdy postačí se najíst více než běžné množství, případně si na oběd nebo večeři dát luštěniny. To se pak dostaví nepříjemná plynatost. Omezit tvorbu plynů ve střevech je možné i vhodně zvolenými bylinkami nebo kořením, říká lékařka Darla Rove Shores, MD. Nebo si po jídle dát řebříčkový čaj.

Co všechno víme o řebříčku obecném

Pokud se projdete po louce, určitě na řebříček obecný někde narazíte. Je vytrvalou bylinou z čeledi hvězdnicovitých. Její léčivé účinky znali lidé už ve starověku. Údajně si s jeho pomocí léčil rány bájný Achilles. Lidově se řebříčku říká zaječí chléb, myší ocásek, Achillova bylina nebo husí jazýček. Víte, že se řebříček využívá i při výrobě likérů? Je jednou z přísad v absintu a vermutu.

Magická rostlina, která není zcela neškodná

Na první pohled vypadá řebříček celkem neškodně. Ale dokáže také ublížit. A to zejména hospodářskému zvířectvu, pokud je v jeho krmivu obsažen ve větším množství. To umí dokonce i zabíjet. Ve vyšších dávkách u lidí způsobuje vyrážky, závratě, bolesti hlavy i pocity omámení. Řebříček je v Číně považován za magickou rostlinu. Pokud se prý drží v ruce, umí zbavit člověka strachu a ochraňuje ho.

iZdroj fotografie: Pixabay
Řebříček obecný je odjakživa považovaný za magickou bylinu

Účinné látky v řebříčku léčí řadu neduhů

Řebříček obecný pomáhá léčit záněty a špatně se hojící rány, což ostatně vyzkoušel už zmíněný Achilles, když si léčil zranění, která utržil v trojské válce. Tato bylina obsahuje rostlinné sloučeniny flavonoidy a alkaloidy, které zmírňují zažívací potíže. Některé studie ukazují na dobrý účinek řebříčku v ochraně před agresivní žaludeční kyselinou. Ta sehrává hlavní roli při pálení žáhy, jež je stavem pro organismus nezdravým. Řebříček pomáhá i proti trávicím křečím a plynatosti.

Hrníček řebříčkového čaje na uklidnění

Odvar připravený ze sušeného řebříčku obecného může příjemně uklidnit. Je vhodné ho popíjet tehdy, trápí-li člověka deprese a úzkosti. Umí také utišovat kašel, kladně působí na krevní oběh a je výbornou bylinou zejména pro ženy, protože tlumí křečovité bolesti během menstruace a zlepšuje její pravidelnost.

Jak si při plynatosti pomáháte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články