Barva naší moči není něco, o čem běžně hovoříme. Obvykle má žlutou nebo čirou barvu. Pokud je však zabarvená jinak, může to znamenat i něco vážnějšího.
Barvu naší moči může ovlivnit spoustu věcí. Většinou je její zbarvení neškodné. Pokud málo pijete, je moč tmavší než obvykle. Pokud sníte červenou řepu, může mít červený odstín. V některých případech však její zbarvení není opodstatněné. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře a nechat si udělat testy, které odhalí problém. Tématem se zabývá lékařka Stacy Sampson.
Může jít o banalitu
Oranžová nebo načervenalá moč může mít opravdu mnoho příčin. Některé jsou zcela neškodné, jiné jsou vážné. Pokud je změna barvy pouze krátkodobá, pravděpodobně je vše v pořádku. V případě trvalého zbarvení je však ideální kontaktovat lékaře. Často za barvou moči stojí dehydratace. Nedostatek vody způsobí, že je moč tmavší. Řešení je jednoduché, pít více tekutin. Během několika hodin se pak barva moči vrátí k normálu. Na vině mohou být také laxativa, které obsahují sennu.
Pokud užíváte vitaminy B nebo vysoké dávky vitaminu C, můžete mít oranžovou moč právě vlivem vitamínů. Také konzumace potravin bohatých na beta karoten může změnit barvu moči. Jinou barvu může mít na svědomí i chemoterapie. Někdy to může být neškodné, některé léky však mohou dokonce poškodit močový měchýř nebo ledviny. Ideální je proto se v případě, že užíváte podpůrné léky, poradit se svým ošetřujícím lékařem.
Další možné příčiny
Pokud je vaše moč trvale tmavá nebo oranžová, může to být časný příznak problémů se žlučovými cestami nebo játry. Jestliže problém trvá dlouho, navštivte lékaře. Moč nemusí být jen oranžová. Někdy je také červená. Stává se to po konzumaci řepy, lesních plodů nebo po požití potravinářských barviv. Může však jít i o vážný problém. Krev v moči způsobují infekce močových cest, rakovinné nádory nebo prasklé cysty. Barvu moči mění také léky, jako je rifampin, fenazopyridin či sulfasalazin.
Modrou či zelenou moč mohou mít na svědomí opět potravinářská barviva nebo některé léky. Stává se to při užívání propofolu nebo indometacinu. Světle zelená nebo jasně žlutá moč může být známkou nadbytku vitaminu B. Hnědá moč se objevuje po konzumaci velkého množství fazolí nebo aloe. Může však být také důvodem k obavám a naznačovat poruchu ledvin nebo jater. Barva moči se tedy mění v závislosti na lécích, jídle a nápojích. Když je však změna trvalejší, pravděpodobně značí problém.
Jak se chováte, pokud zaznamenáte změnu barvy moči?