Lékaři zaznamenali obrovský průlom v léčbě HIV. Historicky třetímu člověku na světě se podařilo vyléčit z této smrtelné nemoci.
HIV (Human Immunodeficiency Virus) je celosvětově obávané onemocnění, které smrtelně napadá lidský organismus a brání jeho funkci obranyschopnosti. Ačkoliv byl tento virus do nedávna označován za nevyléčitelný, minulý měsíc byl nahlášen již třetí případ člověka, který se z něj úspěšně vyléčil – ke zdraví mu podle Yvonne Bryson, M.D. pomohla transplantace kmenových buněk s určitou genetickou mutací.
Transplantace kmenových buněk a pupečníkové krve
Třetím člověkem, a zároveň první ženou, která se kdy vyléčila z onemocnění HIV, je newyorská Američanka. Té byl virus diagnostikován již v roce 2013, kdy ihned zahájila léčbu, díky čemuž se jí podařilo rychle a úspěšně snížit množství virové nálože, kterou by jinak mohla snadno přenést na ostatní. Tím však léčení tohoto smrtelného onemocnění neskončilo.
V roce 2017 byla navíc Američance diagnostikována leukémie, což vedlo lékaře k tomu, aby navrhli speciální plán její léčby, díky kterému by se dokázala úspěšně zotavit a opět žít naplno svůj život. Netrvalo však dlouho a přišlo řešení – transplantace dospělých kmenových buněk z krve příbuzného a pupečníkové krve získané od dárců, která obsahovala genetickou mutaci, díky níž byl imunitní systém ženy schopný odolávat vůči viru HIV.
V tomto případě lékaři použili obě metody
Již několik dní po transplantaci klesla virová zátěž pacientky na nedetekovatelnou úroveň a její imunitní systém se sám obnovil pomocí nových buněk (již odolných vůči HIV), které jí operace poskytla – ta dopadla nakonec natolik dobře, že žena mohla předčasně opustit nemocnici. Po následujících sto dnech lékaři potvrdili, že kontrolu nad kmenovými buňkami úspěšně převzala transplantovaná pupečníková krev, a po následujících 27 měsících se lékaři rozhodli veškerou léčbu HIV ukončit, aby zjistili, zda byly jejich kroky úspěšné.
Po několikaměsíčním pečlivém sledování lékaři potvrdili, že nenašli žádné další známky nemoci a že všechny testy na HIV, které pacientka podstoupila, byly negativní. „Její buňky jsou nyní odolné vůči HIV, a to jak její vlastní kmeny, tak transplantované kmeny. Je to již 14 měsíců od transplantace a u ženy se neobjevil žádný detekovatelný virus,“ řekl jeden z hlavních lékařů, kteří ženu léčili.
Jak se chráníte proti viru HIV?