Arašídové máslo je skvělým zdrojem bílkovin. Je také nabité vlákninou, vitamíny a minerály. Studie ovšem také ukázaly, že kromě těchto výhod má jeho konzumace také několik záporů.
Arašídové (burákové) máslo je pomazánka z mletých, nasucho pražených arašídů. Jedním z největších spotřebitelů arašídového másla jsou Spojené státy, ale i u nás má velké množství skalních příznivců. Tato potravina je bohatá na živiny, obsahuje velké množství bílkovin, několik vitamínů a minerálních látek. Obvykle se podává jako pomazánka na chleba, toasty nebo krekry. Nutriční specialistka Rachael Link popsala několik překvapivých, vědecky podložených, vedlejších účinků, které tato pochutina má. Níže naleznete seznam těch nejzajímavějších z nich.
Pálení žáhy nebo reflux
Arašídy obsahují více tuku než některé jiné ořechy a oslabují tzv. dolní jícnový svěrač, což je svazek svalů, který uzavírá spodní část jícnu a chrání jej před žaludeční kyselinou. Tučná jídla mohou způsobit jeho uvolnění a vás tak může trápit reflux nebo pálení žáhy. Pokud však budete burákové máslo konzumovat v malých dávkách (asi 2 polévkové lžíce na porci), můžete se tomuto problému zcela vyhnout.
Obtížné polykání
Dle studie z roku 2010 může arašídové máslo souviset se sníženou funkcí jícnu. Je možné, že máte mírnou alergii na arašídy, aniž byste o tom věděli, která může způsobovat eozinofilní ezofagitidu (EoE). Eozinofilní ezofagitida je chronické onemocnění imunitního systému, které může způsobit zánět v tkáni jícnu a ztížit tak polykání. Potravinové alergie spolu s dalšími rizikovými faktory, jako jsou alergie na některé látky z vnějšího prostředí a astma, mohou být příčinou vzniku EoE. Opakované záchvaty refluxu kyselin mohou navíc zánět jícnu zhoršovat.
Záněty
Arašídy obsahují omega-6 mastné kyseliny, které mohou být pro organismus škodlivé, pokud je konzumujete v nadměrném množství. V menším množství jsou omega-6 zdraví prospěšné, ale pokud konzumujete velké množství, může v těle docházet k zánětlivým procesům. Pokud je zánět chronický, může mít negativní dopad na vaše tkáně a orgány.
Zdravější srdce
Protože jsou arašídy bohaté na tyto nenasycené mastné kyseliny, jsou zároveň mnohem vhodnější náhradou za potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků (např. zpracované potraviny a červené maso). Arašídový olej je mimořádně bohatý na kyselinu olejovou, která údajně pomáhá udržovat dobrou hladinu cholesterolu (HDL) a zdravý krevní tlak, což jsou klíčové faktory pro optimální zdraví srdce.
To platí zejména v případě, že arašídy ve stravě nahradíte nezdravé tuky. Dát si lžíci arašídového másla se čtverečkem nebo dvěma hořké čokolády je tedy pro vaše zdraví mnohem lepší, než například slupnout vaničku plnotučné zmrzliny.
Přírůstek na váze
Arašídové máslo je vysoce kalorické, takže pokud ho budete jíst příliš mnoho, můžete přibrat na váze. Pamatujte, že pouhé dvě lžíce arašídového másla mají téměř 200 kalorií. Nicméně, navzdory vysokému obsahu kalorií, je konzumace mírného množství čistého arašídového másla nebo celých arašídů při redukční dietě naprosto v pořádku.
Kolik arašídového másla konzumujete vy?