Mít řidičský průkaz je v moderní době důležité. Někdo zvládne udělat zkoušky v autoškole bez ztráty kytičky, jinému strach brání, aby se do kurzu vůbec přihlásil.
Automobil je běžnou součástí života, který jej činí jednodušším, zkracuje vzdálenosti a je také výrazem určitého společenského statusu. Abyste ho mohli ovládat, musíte udělat řidičské zkoušky. To znamená naučit se jezdit a perfektně ovládat dopravní předpisy. I když většina řidičů řídí ráda, najdou se mezi námi i tací, kterým řízení činí nebývalé problémy. A to nikoliv kvůli tomu, že by jezdit neuměli, ale protože mají z řízení strach. Lékařka Natalie Gukasyan, MD se zabývá psychickými nemocemi a jako psychiatr pomáhá lidem s jejich fobiemi.
Co je to amaxofobie
Spousta řidičů řídí svůj vůz ráda. Některé dokonce uklidňuje, když se mohou posadit za volant a vydat se na silnici vstříc dálkám. Ani se proto nechce věřit tomu, že mezi námi existují i jedinci, pro které je řízení vozidla noční můrou, jež jim způsobuje nebývalé úzkosti. Tito lidé trpí tzv. amaxofobií, což je iracionální strach z řízení automobilu. U každého začínajícího řidiče je pochopitelná obava z řízení, když ještě nemají zkušenosti. U malého procenta z nich se ale může vyvinout fobie, tedy úzkost, kterou je třeba léčit, aby nezpůsobovala další problémy v životě.
Proč amaxofobie vzniká a jak se projevuje
Už jsme si řekli, že amaxofobií trpí začínající řidiči, jimž chybí potřebná zručnost a naježděné kilometry. Může ale postihnout i ostřílené řidiče. Velmi často se to stává, když se řidič nebo někdo z jeho blízkých stane účastníkem nepříjemné dopravní nehody. U nich se pak začnou objevovat panické ataky a strach, pocení, dezorientace, rychlé dýchání i tep, závratě a dušnost, kdykoli mají usednout za volant nebo se automobilem jen vézt.
Jak se strach z řízení auta léčí
Stejně jako jiné fobie a úzkosti je třeba začít se strachem z řízení pracovat. Lépe řečeno, vyhledat odbornou pomoc, a to nejlépe u psychologa, případně u psychiatra, protože se jedná o nemoc psychiky. Dobré zkušenosti jsou s léčbou pomocí behaviorální psychoterapie formou expoziční terapie. Ta povzbuzuje lidi k tomu, aby se s řízením vozu sžili a stali se jistějšími.
Jak jste na tom s řízení vozidla vy?