Bolest břicha je všeobecný pojem. Pokud správně určíte konkrétní místo, snadno zjistíte, co se děje s vaším zdravím

Bolest břicha bývá častá a obvykle není nijak zvlášť nebezpečná. Ale i zde je potřeba dávat pozor. Od obyčejného přejedení může jít až po rakovinu.

Bolest břicha i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest břicha může mít různé podoby. Někdy je bolest ostrá až bodavá, někdy tupá, napjatá nebo nafouklá. Jak říká Dr. Christine Stallkamp, bolest břicha se může objevit z mnoha důvodů. Nejčastěji jsou to trávicí potíže, virové infekce, zácpa a menstruační křeče. Tyto stavy nejsou závažné a často se vyřeší samy. Ale někdy může bolest žaludku naznačovat vážnější problémy. Důvodů může být mnoho, v břišní dutině je umístěna většina tělesných orgánů a velká část základních funkcí našeho těla probíhá právě v této oblasti.

Bolesti na levé straně břicha

  • Vlevo nahoře: Bolest v levé horní části břicha ukazuje, že pravděpodobnou příčinou je váš žaludek (funkční dyspepsie, gastritida). Můžete mít také problém se slinivkou (pankreatitida) nebo vředem. Pokud se bolest rychle zhoršuje, může to být známka zaseknutého žlučového kamene ve žlučovodu. Pokud bolest sama během krátké doby neustoupí, určitě navštivte lékaře
  • Vlevo uprostřed: Infekce ledvin nebo ledvinové kameny jsou obvykle charakterizovány bolestí, která je přibližně ve výšce pasu na levé straně. Pokud se u vás také objeví zácpa a bolest při močení, okamžitě navštivte lékaře. Bolest může být spojena i s bederní částí páteře.
  • Vlevo dole: Bolest v podbřišku obvykle naznačuje střevní potíže (zácpa, divertikulitida, syndrom dráždivého tračníku), pánevní bolest nebo tříselnou kýlu. Ženy mohou také v této oblasti pociťovat menstruační křeče.

Bolest břicha na pravé straně

  • Vpravo nahoře: Vřed v tenkém střevě (duodenální vřed) je obvykle charakterizován bolestí v pravé horní části břicha. Za hlavní příčinu je považována nadměrná sekrece žaludečních šťáv. Další potíže, které se mohou projevit bolestí v této oblasti, jsou žlučové kameny, cholecystitida, hepatitida.
  • Vpravo uprostřed: Pokud máte bolesti na pravé straně ve výšce pasu, může to být známka problémů s ledvinami nebo je bolest spojená se zácpou. Divertikulitida může být další příčinou. V tomto případě na stěně tlustého střeva rostou zánětlivé váčky.
  • Vpravo dole: Pokud pociťujete bolest pouze na pravé straně spodní části břicha, může to znamenat natažený sval nebo přepracování. Pokud máte zhoršující bolest v pravém dolním rohu, může to být známka apendicitidy, zánětlivého onemocnění střev nebo zácpy.
Žena leží na pohovce s bolestí břicha iZdroj fotografie: Deositphotos

Bolest uprostřed břišní oblasti

  • Uprostřed nahoře: Pokud pociťujete bolest břicha přímo v horní polovině břišní oblasti, může to být spojeno s refluxem a pálením žáhy, s problémy s jícnem nebo žaludečními problémy. Může to také znamenat kýlu, vřed, žlučové kameny nebo hepatitidu. Vše však závisí na přesném pocitu bolesti.
  • Střední centrum: Pokud pociťujete bolest ve středu žaludku nebo těsně nad pupkem, může to znamenat apendicitidu, pupeční kýlu, žaludeční vřed nebo zánět střev. Pokud se při pohybu dolů doprava zostřuje, můžete mít také nevolnost nebo pankreatitidu. Ta se může projevovat též zvracením.
  • Uprostřed dole: Infekce močových cest nebo zánětlivé onemocnění střev jsou obvykle charakterizovány bolestmi pod pupkem. Ženy mohou trpět onemocněním souvisejícím s reprodukčními orgány, ale projevuje se tak i prostatitida, tříselní kýla a pánevní bolest.

Jaký typ bolesti břicha nejčastěji pociťujete?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články