Jak se zbavit angíny doma? Podchyťte bolest krku už v začátku –⁠ sáhněte po jedlé sodě či jablečném octu

Nepříjemné škrábání v krku, které pomalu, ale jistě přechází v bolest, nesignalizuje nic dobrého. Většinou je předzvěstí příchodu nachlazení nebo angíny.

zánět krčních mandlí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se ráno probudíte s bolestí v krku, bude nejspíš vaší první činností cesta k domácí lékárničce, abyste v ní našli nějaké léky, které vám uleví. Angína se může objevit kdykoliv během roku. Stačí, aby vaše imunita byla trochu oslabená a hned se objeví nějaká bakterie, která toho využije. Lékař Murray Ramanathan Jr, MD se ve své praxi zabývá problémy, které způsobují nachlazení i angína. Bolest v krku dokážou potlačit i přírodní prostředky.

Jak účinně bojovat s bolestí v krku

S bolestí v krku se nespí zrovna dobře, může vás budit ze spánku. Nepřispívá ani k lepšímu pracovnímu výkonu, protože obvykle doprovází přicházející onemocnění krku. Nejčastěji angínu. Je pochopitelné, že se jí budete chtít zbavit co nejdříve. Co tedy nejlépe funguje? Můžete využít sílu medu, slané vody, heřmánkového čaje, jablečného octa či česneku. Pojďme se podívat, co uvedené domácí prostředky všechno dovedou.

Med je ideálním léčivem

První volbou při léčbě bolestí krku v domácích podmínkách bývá použití medu. Ten je výborný na tlumení kašle, a protože současně léčí i rány, může být docela dobrým léčivem pro tlumení bolesti v krku. Lze ho užívat rozpuštěný v čaji nebo ho jíst samostatně na lžičce. Nejlepší je med nakoupený přímo od českých včelařů. Pro zvýraznění jeho účinku je možné přidat do medu kajenský pepř, který díky obsahu kapsaicinu také bolest potlačuje. Jen nesmí být v ústech přítomné otevřené vřídky.

iZdroj fotografie: Pixabay
Med je jedním z účinných domácích prostředků v boji proti bolesti v krku

Slaná voda zabíjí bakterie

Sůl se využívá jako konzervant při nakládání zeleniny, protože zabíjí bakterie a plísně. Současně funguje jako léčivo při nepříjemné bolesti v krku. Stačí si připravit slaný roztok z vody a soli a jím si pravidelně každé tři hodiny kloktat. Léčí oteklý krk i tlumí bolest v něm.

Heřmánek a jeho protizánětlivé účinky

O heřmánku se ví, že má protizánětlivé a uklidňující účinky. Není proto divu, že se používá i pro léčbu bolestivého krku při angíně. Kromě toho posiluje imunitní systém, takže prospívá hned dvakrát. Je vhodné si vařit heřmánkový čaj, je-li člověk nachlazený nebo má angínu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Sůl také dokáže potlačit množení bakterií v krku

Jedlá soda má podobné účinky jako slaný roztok

Jako kloktadlo se nejčastěji používá už zmíněná sůl rozpuštěná ve vodě. Stejný účinek ale má roztok jedlé sody, která také hubí bakterie, plísně a kvasinky, čímž omezí bolestivost krku při nachlazení nebo angíně. Doporučuje se roztok připravit z 1 šálku vody, do kterého přidáte ¼ čajové lžičky jedlé sody a ¼ čajové lžičky soli. Kloktat byste měli každé tři hodiny, aby se dostavil kýžený účinek.

Jablečný ocet je přírodní antibiotikum

Za přírodní antibiotikum lze považovat jablečný ocet, který má na lidské zdraví veskrze pozitivní účinek. Pomáhá i v boji proti infekcím. Pomáhá rozpustit hlen v krku a omezit růst bakterií. Roztok si připravíte z jednoho šálku vody a 1 až 2 polévkových lžic jablečného octa. Je vhodné s ním kloktat alespoň dvakrát do hodiny.

Jaké máte vy nejúčinnější metody pro potlačení bolesti v krku?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články