Mimo vitamíny je potřeba tělu doplňovat i další prospěšné látky. Jednou z nich jsou i omega-3 kyseliny, ty však najdete i jinde než v rybím tuku.
Nejspíš jste již věděli, že nasycené mastné kyseliny můžete najít v rybách a jejich tuku, a to nejen díky tomu, že vám rybí tuk v dětství nutily vaše babičky. Nejčastěji se omega-3 získávají z lososů, tuňáků a dalších tučných ryb, nicméně je možné je nalézt i v jiných potravinách. V jiných produktech je kyselin sice nižší množství, avšak o to snazší je se k nim dostat.
Rostlinné omega-3 z ořechů a semen
Za jeden ze zdrojů mastných kyselin jsou považovány vlašské ořechy, které jsou až z 60 % tvořeny rostlinnými tuky. V jedné denní porci těchto suchých plodů o hmotnosti 30 gramů se nachází něco mezi 2,5 až 3 g omega-3 mastných kyselin. Pokud nemáte rádi samotné ořechy, můžete si je nakrájet do salátu nebo mleté přimíchat do jídla.
Spolu s vlašskými ořechy jsou na omega-3 bohatá také lněná semínka, v jedné polévkové lžíci se může skrývat až 3,5 gramů těchto mastných kyselin. Problém s tímto druhem potravin je však ten, že je tělo nedokáže samo efektivně trávit. Tomu můžete snadno pomoci tím, že semínka před požitím pomelete, aby se v žaludku snadněji rozkládala.
Fazole také obsahují špetku omega-3
Jisté druhy luštěnin mohou být také zdrojem mastných kyselin, například takové sójové boby obsahují určité množství, které se dostane i po zpracování do tofu. Fazole obecně jsou bohatým zdrojem bílkovin, rostlinných tuků a dalších tělu prospěšných látek, jako je třeba právě omega-3, kterých nejvíce obsahuje již zmíněná sója.
Jezte vejce, jsou bohatá na omega-3 kyseliny
Za dosti velký zdroj omega-3 mohou být považována i vejce, která na rozdíl od výše uvedených plodin obsahují zvířecí mastné kyseliny, nikoli rostlinné. Na 100 gramů vajec připadá přibližně 660 mg omega-3, ze 4 kusů byste tak mohli do svého těla dostat až 1 gram těchto kyselin. Mimo to jsou vejce bohatá na bílkoviny, vitamíny a zdravý cholesterol.