Hned zjara začínají růst rostliny, které jsou pro lidské zdraví velmi prospěšné. Platí to i o medvědím česneku, jehož sezóna právě začala.
Obohaťte svoji stravu o zelené byliny přímo z přírody, jež jsou nabité vitamíny a minerály, bez kterých se naše tělo neobejde. Patří mezi ně také medvědí česnek, který sbírali již naši předkové. Věděli, že jim přinese zdraví, které po dlouhé zimě většinou dostalo zabrat. Lékařka Colleen Christmas, MD. se specializuje na oblast geriatrie. Ví tedy, že kvalitní živiny jsou potřeba v každém věku člověka. Medvědí česnek si mohou dopřát mladí i starší lidé.
Něco málo o medvědím česneku
Česnek medvědí (Allium ursinum) je vytrvalá bylina s podzemní cibulí. Má řapíkaté, asi 10 až 20 cm dlouhé listy, které bývají předmětem sběru. Jejich česneková chuť je mírnější než u kuchyňského česneku, tudíž pro někoho může být příjemnější. Nať se sbírá v dubnu a v květnu, cibulka pak v srpnu a září.
Bylina je rozšířena po celé západní a střední Evropě, roste i na jihu na Balkáně a na severu ve Skandinávii. V České republice ji najdeme převážně volně růst ve vlhkých a na živiny bohatých lesích, hlavně v luzích. Pěstuje se ovšem i jako okrasná rostlina v zahradách u rodinných domů, kde může vytvářet souvislé porosty.
Použití medvědího česneku
Medvědí česnek lze využít na několik způsobů. V zahrádce udělá parádu, v kuchyni bude chutnat, a ještě s jeho pomocí můžete léčit některé neduhy. Jedná se o rostlinu, jejíž účinky znali už lidé v mezolitu. Při jeho sběru ve volné přírodě je třeba si dát pozor na to, abyste medvědí česnek nezaměnili za konvalinku nebo ocún, který se tvarem svých listů podobá. Vodítkem ale může být česneková vůně jeho listů. Užitečný je i pro včely, protože se jedná o nektarodárnou i pylodárnou bylinu.
Zdravotní přínosy medvědího česneku
Celá rostlina obsahuje alicin, který je zodpovědný za její výraznou chuť, a zároveň funguje i jako přírodní antibiotikum. Zároveň má protiplísňové a protivirové účinky. Jeho role spočívá také v obraně před škůdci. Alicin je možné uplatnit v léčbě aterosklerózy, při snižování ukládání tuků v cévních stěnách, při snižování krevního tlaku. Má také antitrombotické účinky a lze ho považovat za významný antioxidant.
1) Přírodní antibiotikum
Je nesporně zajímavé, že medvědí česnek je dle výzkumu z roku 2012 asi 100krát účinnější antibiotikum proti bakteriím Campylobacter než běžně podávaná antibiotika. Pomáhá tedy při střevním onemocnění. Dokáže dokonce zabít kmeny stafylokoků a bakterií, které se staly imunními proti moderním antibiotikům. Bylina funguje i proti parazitům a svými antioxidačními vlastnostmi chrání poškozenou DNA.
2) Detoxikace
Medvědí česnek je bohatý na vitamíny skupiny B a vitamín C, dále na minerály, jako je vápník, železo a hořčík. Kromě antibakteriálních schopností nabízí také užitek při detoxikaci organismu. Dokáže například tělo zbavit přítomnosti olova. Přitom udržování organismu bez toxinů je důležité pro celkové zdraví i dlouhověkost.
3) Pro zdravé srdce
Medvědí česnek má schopnost snižovat krevní tlak a udržovat hladinu cholesterolu v krvi na optimální hodnotě. Tím pochopitelně prospívá nejen srdci, ale celému kardiovaskulárnímu systému. Nebezpečný usazený plak má totiž na svědomí vznik aterosklerózy, která pak vede k infarktům myokardu nebo mozkové mrtvici.
4) Regulace hladiny cukru v krvi
Léčivé účinky medvědího česneku určitě ocení i diabetici. Bylina totiž dokáže při jejím pravidelné konzumaci snížit hladinu glukózy v krvi. Tím kompenzuje cukrovku, což je pro pacienty velmi důležité. Jen díky tomuto vlivu na cukrovku tolik netrpí cévy, nervy či ledviny.
5) Zpomalení procesu stárnutí
Ke stárnutí přispívá negativní účinek volných radikálů. Proti nim bojují antioxidanty, kterými je medvědí česnek přímo nabitý. Ty snižují oxidační stres a v kombinaci se snížením hladiny cholesterolu, případně cukru v krvi, působí proti vzniku nemocí stáří, jako je demence nebo Alzheimerova choroba.
Připravte si olivový olej s medvědím česnekem
Jestliže se vám podařilo sklidit větší množství medvědího česneku a hned ho všechen nespotřebujete, využijte část listů na přípravu olivového oleje s jejich příchutí. Budete potřebovat 2 šálky listů medvědího česneku, 2 šálky olivového oleje lisovaného za studena a 1 lžičku mořské soli.
Listy medvědího česneku omyjte a osušte a v mixéru rozmixujte na kaši. Pak do ní přidejte olej a sůl. Vzniklou směs lze skladovat ve skleněné nádobě s víkem. Spotřebovat byste ji měli do jednoho týdne. Co se vám zkonzumovat nepodaří, je možné zamrazit v miskách na tvorbu ledových kostek.
Jak v domácnosti využíváte medvědí česnek vy?