Zdravé návyky se mohou nečekaně vymstít, pokud to s nimi přeženete. Téměř všichni balancujeme na hraně

Přestože každý odborník doporučuje, abychom žili zdravě, mnoho lidí si neuvědomuje, že zdravé návyky také nemusí být vždy přínosné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv slyšíte z každé strany, že je velmi důležité dodržovat co nejvíce zdravých návyků, je třeba si podle odbornice Louise Chang uvědomit, kdy zdravé návyky začínají být pro naše tělo kontraproduktivní – například konzumace zdravých potravin sice pomáhá udržovat zdraví a podporuje obranyschopnost vašeho imunitního systému, ale pokud se jich budete například každý den přejídat, ztloustnete tak jako tak. 

1) Konzumace více pitné vody, než je potřeba 

Přestože většina lidí zná rizika dehydratace, kterou způsobuje mimo jiné nedostatek tekutin v těle, řada z nich si neuvědomuje, jaká jsou naopak rizika přílišného přísunu tekutin. Pokud totiž budete pít více vody, než je potřeba, může dojít k poklesu koncentrace sodíku ve vašem krevním oběhu, což může způsobit únavu, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení a v závažných případech dokonce smrt. Pijte proto raději podle toho, jak si o to vaše tělo říká – u dospělého by neměl přísun tekutin přesáhnout hranici 3 litrů.  

2) Přílišné čištění zubů

Že je pro zdravé zuby a dásně důležitá pravidelná zubní hygiena, o tom není pochyb. Problém však nastává, když si člověk čistí zuby příliš často nebo na ně vyvíjí pravidelně velmi silný tlak – tak totiž může oslabit svou sklovinu nebo zuby dokonce ztmavit. Agresivní čištění zubů navíc může poškodit dásně, což vede k bolestivé citlivosti zubů a zvýšení rizika vzniku zubního kazu. Zuby byste si měli čistit nanejvýše dvakrát denně. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Neopatrné užívání doplňků stravu

Pravidelné užívání doplňků stravy ve správném množství nepředstavuje pro většinu lidí žádné riziko. Pokud však tyto přípravky užíváte nadměrně, zejména co se týče vitaminů a minerálních látek, můžete se potýkat s velkým nebezpečím – například předávkování vitamínem A může mimo jiné způsobit nevolnost, průjem, vyrážku nebo dokonce metabolické poruchy. Vždy proto dodržujte pokyny na obale. 

4) Přílišné uklízení kuchyně

Uklízení v domácnosti je samozřejmě velmi důležité, ale způsob, jakým mnoho lidí čistí dřezy, pracovní desky a další povrchy v kuchyni (otírání vlhkou houbou nebo utěrkou a jejich opakované použití) může spíše zvýšit než snížit množství virů a bakterií, které mohou způsobit nebezpečná onemocnění – několikrát použitá houba nebo utěrka totiž ve skutečnosti šíří viry a bakterie po celé kuchyni. Aby se to nestalo, odborníci doporučují tyto prostředky každý den prohřát 60 sekund v mikrovlnné troubě. 

5) Časté používání solária 

Solária jsou stále velmi oblíbená, a to zejména u mladých lidí – ty je využívají nejradši před odjezdem na dovolenou, přičemž si myslí, že jim to pomůže se základním opálením a oni nebudou muset během pobytu na pláži či na koupališti čelit spálené kůži. Bohužel však tyto prostředky vůbec žádnou ochranu před sluncem neposkytují, a navíc způsobují předčasné stárnutí pokožky nebo dokonce zvyšují riziko vzniku rakovinných buněk. 

iZdroj fotografie: Pixabay

6) Nadměrné pospávání během víkendu 

Lidé, kteří mají během pracovních dní nabitý program a nevěnují kvůli tomu pozornost dostatečnému spánku, si často chtějí během víkendu přispat. Koneckonců, dostatečný spánek nejenže omezuje únavu a duševní mlhu, ale také snižuje riziko závažných zdravotních potíží, včetně obezity, vysokého krevního tlaku, mrtvice a autoimunitních poruch. Problémem však je, že změna spánkového režimu může u některých lidí vyvolat bolesti hlavy nebo ospalost, a proto byste měli dodržovat stejný spánkový režim po celý týden. 

Jaké zdravé návyky dodržujete vy? 

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články