Pokud se při hlubokém dýchání potýkáte s bolestí, rozhodně byste tento stav neměli podceňovat. V některých případech by totiž mohlo jít o problémy se srdcem.
Pokud se při hlubokém dýchání potýkáte s bolestí na hrudi, měli byste v každém případě co nejdříve navštívit svého praktického lékaře – to samozřejmě platí o to více v momentě, kdy se bolest objevuje při běžném dýchání. Jak totiž říká odbornice Lynne Eldridge, tento problém může být často důsledkem nebezpečných problémů se srdcem, které pro vás mohou znamenat život ohrožující stav. Níže se můžete seznámit s těmi nejčastějšími z nich.
Pleuritida (pleuritické bolesti na hrudi)
Bolest při hlubokém dýchání se nazývá pleuritická bolest na hrudi nebo pleuritida – oba dva názvy pocházejí od blan vystýlajících plíce, kterým se říká pohrudnice. Tento problém může způsobovat řada poranění, a to včetně poranění plic, vazů, svalů, jícnu, hrudní páteře a měkkých tkání hrudníku, nebo také nebezpečných stavů, jako jsou srdeční potíže, které mohou být pro lidský život fatální. V takovém případě pak mohou tento problém doprovázet i další příznaky, jako je například:
- kašel
- dušnost
- chrapot
- sípání
- bolest vystřelující do zad a ramenou
- horečka a/nebo zimnice
Pleuritická bolest se může objevovat pouze při hlubokém nádechu nebo může být přítomna neustále. Zpravidla však bývá ostrá, bodavá a poměrně intenzivní. V případě, že je způsobena srdečními problémy, byste ji měli řešit co nejrychleji, neboť včasnou léčbou můžete zvýšit šanci bezproblémového vyléčení.
Problémy se srdcem
Protože srdce leží v blízkosti plic a pohrudnice, mohou se potíže týkající se tohoto orgánu odrazit také při dýchání – zejména hlubokém dýchání. Mezi stavy související se srdcem, které způsobují pleuritickou bolest na hrudi, nejčastěji patří:
- Perikarditida: Onemocnění srdečních obalů spojená se zánětem, a to jak infekčním, tak neinfekčním.
- Infarkt myokardu (srdeční infarkt): Zablokování průtoku krve ze srdečního svalu do mozku.
- Disekce aorty (srdeční tepny): Rozlití krve do vnitřní výstelky jedné ze srdečních tepen. Tento problém často způsobuje také silnou, trhavou bolest na hrudi a v zádech.
- Plicní hypertenze: Abnormální vzestup krevního tlaku v plicních cévách způsobený nesprávnou funkcí srdce.
Všechny výše uvedené stavy mohou velmi nebezpečně ohrozit vaše zdraví, a proto byste měli v případě bolesti na hrudi vždy kontaktovat svého lékaře, který na základě vašich příznaků stanoví vhodnou diagnózu.
Diagnostika problému a vhodná léčba
V případě pleuritické bolesti vám může váš odborný lékař doporučit několik vyšetření, mezi které patří například:
- rentgenový snímek hrudníku
- počítačová tomografie (CT)
- magnetická rezonance (MRI)
- CT angiografie plic
- CT srdce
- echokardiogram
- bronchoskopie
- krevní testy – rychlost sedimentace erytrocytů (ESR), C-reaktivní protein (CRP)
Všechny výše uvedené testy vám mohou pomoci identifikovat autoimunitní onemocnění a další zánětlivé stavy, které mohli pleuritickou bolest způsobit. Podle jejich výsledků pak lékař stanoví vhodnou léčbu. Pokud jde ovšem o problémy týkající se vašeho srdce, pravděpodobně vám bude okamžitě zavolána záchranka. To zejména v případě:
- pokud je bolest silná nebo přetrvává déle než několik dní
- pokud se příznaky objeví náhle a hluboce
- pokud se vám točí hlava, máte závratě nebo máte pocit, že omdlíte
- pokud vykašláváte krev
- pokud máte vysokou horečku
Kdy jste se s bolestí na hrudi potýkali naposledy vy?