Ignorované červené tečky mohou varovat před nezhoubným nádorem. Kdy byste měli vyhledat odbornou pomoc?

Červené tečky na těle nejsou pro zdraví jedince v mnoha případech nebezpečné. Přesto mohou varovat před potenciálními zdravotními problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí si myslí, že jsou červené tečky na jejich pokožce ekvivalentem mateřských znamének, ze kterých by si neměli dělat vůbec žádné starosti. Jak ovšem říká odborník Owen Kramer, tyto výrůstky mohou v některých případech odkazovat na velmi závažná onemocnění, která vyžadují co nejrychlejší léčbu – předtím, než však k jejich léčbě přistoupíte, je nutné zjistit, co stojí za příčinou jejich vzniku. 

Možné příčiny červených teček na kůži

Důvody výskytu červených teček na pokožce mohou být různé. Tyto kožní skvrny vznikají například v důsledku mikrotraumat při odstraňování chloupků, během kterého dochází k poškození stěn kapilár. V důsledku se totiž může krev dostat do podkožní tukové vrstvy a vytvořit červené tečky jakéhokoliv průměru. Stejně tak může být na vině:

  • Nedostatek vitamínů – zejména vitamínů C a K, který může způsobit křehkost cév, což vede k tvorbě malých červených teček na těle. Počet teček se může v takovém případě zvýšit po jakémkoliv pádu nebo tření kůže.
  • Virová hepatitida a cirhóza jater – tato nebezpečná onemocnění způsobují především malé červené tečky s kapilárním větvením. Pokud je na sobě zpozorujete, měli byste okamžitě vyhledat svého lékaře. 
  • Onemocnění slinivky břišní – v tomto případě se červené tečky objevují zpravidla na zádech, hrudníku a břiše. 

Pokud si na těle všimnete nových červených teček, měli byste se o tom v jakémkoliv případě poradit se svým praktickým lékařem. Jednou z dalších možných příčin mohou totiž být hemangiomy, tedy cévní nezhoubné nádory.

Co je to hemangiom a jak vzniká

Hemangiomy jsou nenádorové výrůstky cév, které obvykle rostou po určitou dobu, a poté bez jakékoliv léčby samy od sebe ustupují, přičemž u většiny lidí nezpůsobují žádné výrazné problémy – v některých případech se však mohou otevřít a začít krvácet nebo vředovatět, což může být velmi bolestivé. V závislosti na jejich velikosti a umístění mohou být spíše považovány za kosmetickou vadu. Tyto výrůstky postihují také vnitřní orgány, včetně jater a jiných částí trávicího systému, mozku a orgánů dýchacího systému.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hemangiomy na kůži vznikají zpravidla při abnormálním zmnožení krevních cév v určité oblasti těla. Odborníci si sice nejsou úplně jisti, proč se cévy takto seskupují, ale domnívají se, že k tomu dochází vlivem určitých bílkovin produkovaných v placentě během těhotenství – vytvořit se mohou jak v horní vrstvě kůže, tak i v tukové vrstvě pod ní. Zpočátku se hemangiom může jevit pouze jako červené mateřské znaménko na kůži, a poté začne pomalu vystupovat z kůže směrem nahoru. 

Léčba červených teček 

Způsob léčby červených teček na pokožce závisí především na příčině tohoto problému. Pokud je na sobě pozorujete zejména po nárazech nebo pádech, měli byste se jednoduše snažit si takto neubližovat. V případě, že je však jejich příčinou nedostatek vitamínů, měli byste si nechat sestavit od odborníka jídelníček na míru, ze kterého získáte všechny potřebné složky potravy – zejména se bude jednat o ovoce a zeleninu, které jsou plné jak vitamínu C, tak také vitamínu K. 

Jak výskyt červených teček na pokožce řešíte vy?  

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články