Přejídáním svému tělu ubližujete více, než si myslíte. Dbejte zvýšenou pozornost těmto příznakům

Přejídání je jednou z poruch příjmu potravy, o které se moc nemluví. Týká se hlavně dospělých a způsobuje hned několik problémů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jídlo je velké téma, které hýbe světem. Hodně se mluví o jeho úpravách. Všude jsou recepty a různá lákadla, jak si jídlo vychutnat. Dosti se také mluví o problémech s příjmem potravy. Můžete tedy slyšet o anorexii a podvýživě. Tyto nemoci se týkají většinou mladších ročníků, především dětí v pubertálním období. Avšak málo se mluví o potížích, které způsobuje záchvatové přejídání. Nejčastější porucha příjmu potravy u dospělých lidí. Podívejte se, jak to ovlivňuje vaše tělo a zdraví. 

Sedm hříchů přejídání

Pokud si chcete užívat života plnými doušky a neřešit všelijaké zdravotní neduhy, nadváhu a nemoci, které způsobuje konzumní život, je třeba žít zdravě. Podívejte se tedy problému do očí a poznejte, co vše přejídání způsobuje. A věřte, že to nejsou jen kila navíc. 

Žaludek volá o pomoc  

Běžné množství jídla žaludek dokáže zpracovat na živiny a odpad, který pak tělo vyloučí.  Pokud jej ale stále zaplňujete jídlem, žaludek nestíhá, netráví a vás může přepadnout bolest břicha anebo častý průjem. Jak z toho ven? Přiměřené množství stravy a dokonalé  rozkousání každého sousta. Jezte pomalu! 

iZdroj fotografie: Pixabay

Tělo se přehřívá  

Ve chvíli, kdy jste snědli více než je zdrávo, musí tělo zrychlit motor. Metabolismus se naopak zpomaluje. Větší síla si žádá zvýšení krevního tlaku, a tím se začnete potit. Pokud nechcete po každém jídle ždímat triko, jezte do polo syta. 

Máte břicho jako balón  

Při žvýkání a polykání do těla dostanete i malé množství vzduchu. Takže logicky, pokud hodně jíte, hodně vzduchu také polykáte. Při procesu trávení vzniká v žaludku další plyn. V břiše se ho tak může nahromadit velké množství, což může být značně nepříjemné. Pomůže jídlo hodně a pomalu přežvýkat. Tak ho sníte méně. Pokud jste nafouklí, udělejte pár dřepů nebo si svižnou chůzí obejděte blok. Jedině tak z vás nebude chodící „prdící polštářek”. 

Ospalost a neklid  

Je všeobecně známo, že když se přejíte, jste unavení. Přejídání vám může rozhodit cirkadiánní hodiny, které pomáhají uvolňovat hormony regulující spánek. Pak se můžete budit uprostřed noci, zcela hladoví. Stává se to hlavně ve chvíli, kdy jste si na večeři dali sacharidy. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Závrať  

Citlivější povahy a lidé s tzv. slabším žaludkem, mohou po přejídání trpět závratí. Je to rychlejším srdečním tepem, který se zvětšuje při trávení. Pokud jste v daném stavu, doporučuje se hodně pít a být v klidu.  

Nervozita  

Velkým množstvím jídla a jeho trávením, ztrácíte i schopnost soustředit se na daný problém. Tím, že jste do těla dodali velké množství cukru, začne se produkovat inzulín na jeho uložení do budoucna. Využívá se pak u nedostatku energie. Sníží se hladina cukru v krvi a vaše přemýšlení je na bodu mrazu. Když se opět hladina srovnává, dostanete hlad. I když máte břicho naplněné k prasknutí jako vlk v Karkulce.  

Velké břicho 

Přejídání má za následek tloustnutí. Přijímáte totiž mnohem více energie, než ji dokážete spálit. Ale pomáhá i k optickému vyvalení břicha po velkém chodu. Až se vše stráví, žaludek se zase zmenší. 

Zdroj: Harvard

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články