Voda se může někomu zdát jako nápoj málo atraktivní. Chutnější je přece džus nebo slazená minerálka, případně sodovka. Přesto voda nad nimi vyhrává, protože je nejzdravější.
Voda tvoří asi 60 procent lidského těla. Bez ní by se neobešly biochemické procesy, které v organismu neustále probíhají. Jedná se tedy o nezbytně potřebnou tekutinu, kterou jen tak něco nenahradí. Přesto každému obyčejná voda nechutná a raději si dopřeje tekutinu plnou rafinovaného cukru, chemických barviv a konzervantů. Lékařka Carolyn Man-Yu Wu, MD se vedle kardiologie zabývá také výživou pacientů.
Jak zlepšit chuť vody
Obyčejná voda je bez příchuti. Pokud si ji natočíte přímo z kohoutku, můžete v ní cítit chlór, než vyprchá. Na jeho přítomnost ukazuje také mléčné zbarvení vody. Chlór je ve vodě důležitý, protože ničí choroboplodné zárodky. Voda bez něho ale chutná mnohem lépe. Její chuť je také možné zlepšit přídavkem různých bylin nebo šťávy z citrusů. K přípravě takového nápoje budete potřebovat džbán nebo sklenici, led a lžíci.
Voda s tymiánem, grapefruitem a limetkou
Do sklenice přidejte čtyři ledové kostky, aby zaplnily její polovinu. Z grapefruitu a limetky nakrájejte tenké plátky a dejte je do sklenice, doplňte čerstvým tymiánem. Pak nalijte do sklenice vodu, pořádně vše zamíchejte a můžete se pustit do pití této ochucené vody. Tymián obsahuje velké množství vitamínu C, draslíku a manganu. Má protizánětlivé a posilující účinky.
Voda s bazalkou, jablkem a zázvorem
Možná vám tymián moc nechutná a bazalka se zdá být pro vás lepší variantou. Do sklenice dejte do poloviny kostky ledu, plátky zeleného jablka, hobliny z čerstvého zázvoru a několik listů bazalky. Doplňte vodou a popíjejte. Bazalka je zdrojem vitamínu K, který je třeba pro zdraví kostí. Jablka obsahují vlákninu a vitamín C. Zázvor snižuje zánět.
Voda s jahodami, borůvkami a mátou
Do sklenice nasypte ledové kostky a přidejte hrst čerstvých jahod a borůvek. Dolijte vodu a vše ozdobte několika lístky máty. Opět se jedná o veskrze zdravý nápoj plný vitamínů C, B9 a minerálních látek – manganu a draslíku.
Voda s citronem a levandulí
Nemusíte vodu chystat jen do sklenice, ale i do většího džbánu. Dejte do něj led a plátky citronu. Vše doplňte čerstvou levandulí. Citrony jsou zásobárnou vitamínu C a levandule uklidňuje a navozuje spánek. Je to nápoj vhodný spíše na dobu odpočinku a relaxace.
Voda s okurkou, citronem a mátou
Do čerstvé vody lze přidat prakticky cokoliv jedlého. I okurku, kterou nakrájíte na tenké plátky. Pro lepší chuť přidáte plátky citronu a hrst máty. Nezapomeňte na kostky ledu. Promíchejte a pijte. Okurka má v sobě vitamín K a zlepšuje trávení.
Studený zelený čaj s citronem, medem a mátou
V létě osvěží studený zelený čaj. Ten si připravte předem a nechte jej vychladnout. Pak do něho přidejte kostky ledu, plátky citronu, med dle chuti a pár lístků máty. Zamíchejte lžící a můžete podávat. Zelený čaj zlepšuje metabolismus a snižuje riziko rakoviny. Med má antibakteriální účinky.
Voda s pomerančem, citronem a rozmarýnem
Tato voda posílí váš imunitní systém. Do džbánu dejte hrst kostek ledu, plátky žlutého grapefruitu, pomeranče a citronu. Doplňte čerstvým rozmarýnem. Dolijte vodou a podávejte. Citrusové ovoce je plné vitamínu C. Pomeranče navíc jsou bohaté na vápník a rozmarýn hojí rány.
Jakým způsobem si připravujete obyčejnou vodu vy?