Stačí doplnit jediný vitamín a komáry už nebudete zajímat. A pokud chcete dvojí ochranu, namíchejte si repelent z petrželky

V létě je třeba se připravit na přítomnost nepříjemných komárů. Jejich bzučení je slyšet zejména v noci, kdy jsou nejaktivnější. Narazíte na ně v přírodě, hlavně u vody.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Řadu infekčních nemocí přenáší hmyz. V našich končinách jsou to komáři, kteří dokážou otrávit jinak příjemný pobyt v blízkosti vodní plochy. Tento dvoukřídlý hmyz se vyskytuje prakticky po celém světě. Komárů existuje na 3 tisíce druhů a u většiny saje krev většinou jen samička. Infekčními nemocemi, které přenášejí nejenom komáři, se zabývá lékař Eric Lee Nuermberger, MD.

Komáři zabíjejí až miliony lidí ročně

V tropických oblastech jsou komáři přenašeči především malárie, a tím se každým rokem nepřímo podílejí na smrti milionů lidí, kteří se jí nakazí. Po probodnutí kůže samička komára vstříkne do krve své sliny omezující srážlivost krve. Zároveň sliny fungují jako analgetikum, takže postižený bodnutí nevnímá.

Takto se do těla člověka dostanou choroboplodné zárodky. V Česku mohou komáři pasivně přenášet lymeskou boreliózu a komár záplavový přenáší valtickou horečku. U nás žijí komáři hlavně v lužních lesích, v okolí řek a jiných vodních ploch.

Kdo je náchylnější ke kousnutí komárem

Je zajímavé, že komáry lákají určité pachy. Například lidé s vysokou koncentrací steroidů nebo cholesterolu na povrchu kůže mohou na komáří kousnutí trpět více. Platí to i pro ty, kteří ve vyšším množství produkují kyselinu močovou, oxid uhličitý, dále pro obézní a těhotné ženy. Všichni tito lidé přitahují komáry jako magnet.

Jak se před komáry chránit

Proti komářímu kousnutí se nejčastěji používají průmyslově vyráběné chemické repelenty. Obsahují obvykle látky, které komárům nevoní, takže se od takového člověka drží stranou. Pomáhají také moskytiéry, tedy jemná síť natažená v noci okolo lůžka. Existují také různé elektrické odpařovače, které se umisťují do elektrické zásuvky. Vyzkoušet lze ale i přírodní ochranu před komáry, kterou poskytuje vitamín B1 neboli thiamin.

iZdroj fotografie: Pixabay
Petrželka ve spojení s jablečným octem je dobrým repelentem proti komárům

Jak proti komárům pomáhá vitamín B1

Vitamín B1 je rozpustný ve vodě, posiluje imunitní systém a bojuje proti stresu. Je-li ho v organismu větší množství, produkuje thiamin typický kvasnicový zápach, který komárům příliš nesedí. Výsledkem je, že se takovému člověku budou komáři obloukem vyhýbat. Vitamín B1 je zejména v kapustě, brokolici, cibuli, špenátu, zelených fazolích, lilku a slunečnicových semenech.

Vyrobte si domácí repelent

K výrobě účinného repelentu proti komárům budete potřebovat jen hrst čerstvé zelené petrželky a asi 100 g jablečného octa. Petrželka se nakrájí, rozmačká, zalije octem a nechá se vylouhovat po dobu několika hodin. Pak směs přecedíte a nalijete do láhve s rozprašovačem. Přidat můžete několik kapek oblíbeného esenciálního oleje pro příjemnou vůni. Výhodou tohoto domácího repelentu je, že nemá vedlejší účinky.

Jak se před komářím bodnutím chráníte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články