Bolest zad a šíje bude minulostí. Jak si s ní poradit doma a kdy raději vyhledat lékaře?

Příčiny bolesti šíje a zad se různí, avšak jedno mají společné. Téměř vždy vám znepříjemní den. Vyzkoušejte jednoduché cviky na jejich odstranění a užívejte si bezbolestný pohyb.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Svaly na krku a šíji jsou důležitou součástí hlubokého svalového stabilizačního systému vašeho těla. Pokud jsou oslabené či jsou v nerovnováze, například v důsledku špatného sezení, narušují stabilitu celého těla a mohou způsobovat bolesti hlavy, krku a dokonce i potíže s dýcháním. V případě, že zažíváte bolesti těchto oblastí, naučte se cviky, které vám pomohou napjaté svaly uvolnit, a tudíž vám uleví.

Akutní bolest vyžaduje rychlou a okamžitou úlevu

Mezi nejčastějšími příčinami bolestí svalů šíje a krku, potažmo zad, bývá nesprávné držení těla, a to jak při chůzi tak při sezení. Jinými příčinami bolesti mohou být nadváha, kouření, nesprávná technika zvedání věcí či zranění. Bez adekvátní úlevy může akutní bolest přejít do chronické a omezovat vás po značně dlouhou dobu. Abyste se akutní bolestí zbavili, můžete vyzkoušet způsoby okamžité úlevy. K nim se řadí přikládání studených obkladů a podání léků proti bolesti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ledový obklad na krk funguje nejlépe v kombinaci s léky proti bolesti

Pro zmírnění akutních bolestí je nevhodnější kombinace léků proti bolesti a studených obkladů. Co se týče medikamentů, vybírejte si takové, které jsou zároveň protizánětlivé. Pomohou vám eliminovat riziko vzniku a rozvoje zánětu v postiženém místě. Přikládání ledových obkladů se pokuste proložit prohříváním. Střídání tepla a chladu pomáhá svaly uvolňovat. Ovšem v případě, že jste si bolest způsobili úrazem či se nemírní a neustupuje ani po dvou týdnech léčby, měli byste vyhledat lékaře.

Cviky, které vám od bolesti uleví a pomohou jí přecházet

Pokud bolest přešla do chronické fáze, nebo jí chcete předejít, měli byste myslet na správné držení těla. A tím vám pomohou jednoduché jednotlivé cviky, nebo komplexní cvičení – například pilates. Nicméně platí, že žádný ze cviků byste neměli provádět při bezprostředním ataku bolesti. Jakmile se vám trochu uleví, můžete se do cviků s chutí pustit. V případě, že byste pociťovali silnou bolest, cvičení přerušte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cviky slouží jako dlouhodobá úleva od bolestí a zároveň jako její prevence

První z nich je následující – posaďte se na židli, plosky nohou opřete o podlahu a spusťte ruce podél těla. Prsty natáhněte směrem k podlaze a ruce udržujte natažené. Poté je pomalu zvedejte směrem ke kolenům a výše až nad hlavu. Dbejte na to, abyste nezvedali ramena. Až budete mít ruce zvednuté kolmo nad hlavou, setrvejte v této pozici po dobu tří hlubokých nádechů a výdechů. Následně můžete ruce spustit stejným způsobem zpět k zemi. Cvik opakujte desetkrát.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V případě, že bolest neustupuje ani po dvou týdnech, je dobré vyhledat lékaře či fyzioterapeuta

Druhým cvikem je záklon hlavy. Pro jeho provedení se opět posaďte na židli, plosky nohou opřete o podlahu a ruce spusťte podél těla. Nyní se pravou rukou chytněte židle a levé ucho nakloňte k levému rameni. Cvik opakujte desetkrát pro obě strany. Poslední cvik je následující – výchozí pozice je stejná jako u předešlých cviků. Ruce rozpažte, a poté je v lokti ohněte směrem před sebe. Následně je předpažte a vraťte do předchozí polohy. Poté ruce ohněte směrem ke stropu. Cyklus opakujte 3x. Bolí vás krční svaly často?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články