Jednoduché cviky uleví od bolesti šíje i zad | JakZdravě.cz

Bolest zad a šíje bude minulostí. Jak si s ní poradit doma a kdy raději vyhledat lékaře?

Příčiny bolesti šíje a zad se různí, avšak jedno mají společné. Téměř vždy vám znepříjemní den. Vyzkoušejte jednoduché cviky na jejich odstranění a užívejte si bezbolestný pohyb.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Svaly na krku a šíji jsou důležitou součástí hlubokého svalového stabilizačního systému vašeho těla. Pokud jsou oslabené či jsou v nerovnováze, například v důsledku špatného sezení, narušují stabilitu celého těla a mohou způsobovat bolesti hlavy, krku a dokonce i potíže s dýcháním. V případě, že zažíváte bolesti těchto oblastí, naučte se cviky, které vám pomohou napjaté svaly uvolnit, a tudíž vám uleví.
Akutní bolest vyžaduje rychlou a okamžitou úlevu

Mezi nejčastějšími příčinami bolestí svalů šíje a krku, potažmo zad, bývá nesprávné držení těla, a to jak při chůzi tak při sezení. Jinými příčinami bolesti mohou být nadváha, kouření, nesprávná technika zvedání věcí či zranění. Bez adekvátní úlevy může akutní bolest přejít do chronické a omezovat vás po značně dlouhou dobu. Abyste se akutní bolestí zbavili, můžete vyzkoušet způsoby okamžité úlevy. K nim se řadí přikládání studených obkladů a podání léků proti bolesti.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Ledový obklad na krk funguje nejlépe v kombinaci s léky proti bolesti

Pro zmírnění akutních bolestí je nevhodnější kombinace léků proti bolesti a studených obkladů. Co se týče medikamentů, vybírejte si takové, které jsou zároveň protizánětlivé. Pomohou vám eliminovat riziko vzniku a rozvoje zánětu v postiženém místě. Přikládání ledových obkladů se pokuste proložit prohříváním. Střídání tepla a chladu pomáhá svaly uvolňovat. Ovšem v případě, že jste si bolest způsobili úrazem či se nemírní a neustupuje ani po dvou týdnech léčby, měli byste vyhledat lékaře.

Cviky, které vám od bolesti uleví a pomohou jí přecházet

Pokud bolest přešla do chronické fáze, nebo jí chcete předejít, měli byste myslet na správné držení těla. A tím vám pomohou jednoduché jednotlivé cviky, nebo komplexní cvičení – například pilates. Nicméně platí, že žádný ze cviků byste neměli provádět při bezprostředním ataku bolesti. Jakmile se vám trochu uleví, můžete se do cviků s chutí pustit. V případě, že byste pociťovali silnou bolest, cvičení přerušte.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Cviky slouží jako dlouhodobá úleva od bolestí a zároveň jako její prevence

První z nich je následující – posaďte se na židli, plosky nohou opřete o podlahu a spusťte ruce podél těla. Prsty natáhněte směrem k podlaze a ruce udržujte natažené. Poté je pomalu zvedejte směrem ke kolenům a výše až nad hlavu. Dbejte na to, abyste nezvedali ramena. Až budete mít ruce zvednuté kolmo nad hlavou, setrvejte v této pozici po dobu tří hlubokých nádechů a výdechů. Následně můžete ruce spustit stejným způsobem zpět k zemi. Cvik opakujte desetkrát.


iZdroj fotografie: Depositphotos
V případě, že bolest neustupuje ani po dvou týdnech, je dobré vyhledat lékaře či fyzioterapeuta

Druhým cvikem je záklon hlavy. Pro jeho provedení se opět posaďte na židli, plosky nohou opřete o podlahu a ruce spusťte podél těla. Nyní se pravou rukou chytněte židle a levé ucho nakloňte k levému rameni. Cvik opakujte desetkrát pro obě strany. Poslední cvik je následující – výchozí pozice je stejná jako u předešlých cviků. Ruce rozpažte, a poté je v lokti ohněte směrem před sebe. Následně je předpažte a vraťte do předchozí polohy. Poté ruce ohněte směrem ke stropu. Cyklus opakujte 3x. Bolí vás krční svaly často?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Holení odzvonilo, depilace slaví úspěch. Žiletka vosku nedokáže konkurovat, ten udrží sametově hebké nohy několik týdnů
Události247
SMS karantény? Je otázka, kdy zprávu otevřeme a jestli ji vůbec přečteme, říká advokát Bláha
VědaŽivě
Jak se ptáci naučili létat? 3 vycvičení netopýři pomáhají vědcům zjistit, jak ptáci poprvé vzlétli
adbz
Seznam nejdražších psích plemen pro rok 2022: Tibetského mastifa pořídíte i za 42 milionů korun