Vakuum břicha – cvik, který zabere 1 minutu. Avšak díky němu se můžete k úzkému pasu dopracovat už za 3 týdny

Vakuum břicha, někdy též vakuum žaludku, je název pro méně známou fitness techniku pro trénink břišních svalů. I když název zní hrozivě, uvidíte, že nic strašného to opravdu není.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toužíte po vypracovaných břišních svalech a úzkém pase? Zapomeňte na veškeré diety a nepohodlné sklapovačky. Vyzkoušejte méně známou metodu vakuum břicha, založenou na práci svalů během výdechu. Tato technika se inspirovala dechovým cvičením jógy, a podle některých zdrojů ji používal dokonce Arnold Schwarzenegger. Metodu břišního vakua doporučuje osobní trenér a specialista přes cvičení Daniel Bubnis pro zpevnění a budování postavy.

O čem přesně je metoda břišního vakua

Toto cvičení je odvozené z jógy, kde se dechové cvičení společně se zapojováním konkrétních svalových partií běžně používá. Dokáže zpevnit břišní svaly zevnitř a ztenčit pas během 3 – 4 týdnů. Záleží samozřejmě na tom, jak často budete cvičit, měli byste minimálně pětkrát týdně. Čím častěji budete cvičit, tím rychleji dosáhnete požadovaných výsledků. Toto cvičení není vhodné pro ty, kteří mají diastázu, tj. rozestoupení břišních svalů. Často k němu dochází po těhotenství. Pokud víte, že trpíte diastázou, poohlédněte se po vhodnějším cvičení.

Začínáme cvičit břišní vakuum

Cvičit můžete v pozici vleže s obličejem nahoru, vleže obličejem dolů, vsedě s rovnými zády, vkleče nebo vestoje. Protože princip je stejný, popíšeme si základní pozici vleže obličejem nahoru. Jakmile se s metodou spřátelíte, půjde vám to samo. Nebo naopak zjistíte, že to není nic pro vás. Určitě ale břišní vakuum předem nezatracujte a vyzkoušejte ho. Podle lékařské studie toto cvičení kromě jiného slibuje zmírnění bolestí bederní páteře.

Uložte se na záda a ruce nechte podél těla. Nohy pokrčte v kolenou. Uvolněte se. Pak pomalu vydechujte, abyste dostali z plic všechen vzduch. Na řadu přichází břišní svaly. Zatahujte je, jakmile ucítíte, že už to dál nejde, vydržte tak deset až patnáct vteřin. Dejte si malý nádech, během kterého vtáhnete žaludek.

Aniž byste uvolnili svaly, dopřejte si další nádech a vydržte zatnutí dalších deset až patnáct vteřin. Znovu vtáhněte žaludek a zadržte ještě na malý moment dech. Nyní konečně smíte vydechnout. Uvolněte se a párkrát se nadechněte. Teď břicho co nejvíce zatáhněte a bez výdechu ho tlačte co nejvíce dolů, jako byste chtěli žaludek vtáhnout do hrudního koše.

Které svaly pocítíte

Během tohoto cvičení se namáhá příčný břišní sval (transversus abdominis). Je uložen ze všech břišních svalů nejhlouběji. V těle má funkci korzetu, což znamená, že se podílí na držení postavy a ochraně páteře, má ale také vliv na vyprazdňování stolice a moči. Vakuové cvičení vám pomůže zpevnit postavu a posílit příčný břišní sval pro další cvičení.

Chystáte se vyzkoušet metodu břišního vakua nebo jste již měli tu čest?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články