Pro úspěšné hubnutí byste měli znát svůj tělesný typ. Spalování se odvíjí od toho, zda jste endomorf, ektomorf, nebo mezomorf

Každý z nás má jiný typ postavy, v zásadě se dělíme na tři typy: endomorfní, ektomorfní a mezomorfní. Podívejte se, co jíst, abyste zhubli, v závislosti na vašem tělesném typu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když chceme zhubnout, často se uchylujeme k různým dietám, cvičení nebo jiným způsobům boje s nadbytečnými kilogramy. Trenér Daniel Bubnis upozorňuje, že to, co funguje u jiných, však nemusí fungovat u vás. Jedním z nejlepších a nejzdravějších způsobů, jak se zbavit nadváhy, je dieta podle typu postavy.

Tři základní somatotypy

Základní typologii lidí podle vrozené stavby těla zpracoval americký psycholog William Sheldon ve 40. letech 20. století. Ačkoli Sheldon teoreticky předpokládal, že tělesný typ ovlivňuje osobnost a společenské postavení, tento článek se zaměřuje pouze na fyzické atributy tělesných typů. Váš typ je určen jak kostrou, tak složením těla.

Tělesný typ: Endomorfové

Endomorfové mají vyšší procento tělesného tuku a méně svalové hmoty. Často jsou těžší a kulatější, ale nemusí nutně trpět obezitou. Vzhledem ke své tělesné stavbě jsou lidé s endomorfním tělem citlivější na příjem kalorií než lidé s jinými tělesnými typy. Endomorfové si musí pečlivě hlídat příjem potravy, aby nepřijali více kalorií, než spálí. K dalším charakteristickým rysům patří větší kostra a neschopnost zhubnout.

Typ postavy: Do této kategorie patří Kim Kardashian a mnoho dalších baculatých krásek. Endomorfové mají vysokou hladinu tělesného tuku a mají tendenci rychle přibírat na váze. Bývají malého vzrůstu a vynikají například ve vzpírání a silovém tréninku obecně.

Co by měli jíst: Endomorfové by se měli zaměřit na konzumaci tuků a bílkovin a vyhnout se sacharidům. Nízkokalorické svačiny, jako je ovoce a zelenina, by měly být vaší prioritou. Pokud vydáte hodně energie a potřebujete ji doplnit, hodí se i pár bobulí a ořechů.

iZdroj fotografie: Freepik

Tělesný typ: Ektomorfové

Pokud na vás vysokosacharidová večeře jako jsou těstoviny s omáčkou nebo pizza nezanechá žádné následky, jste pravděpodobně ektomorfní typ. Je to proto, že tito jedinci mají tendenci zvládat sacharidy nejlépe ze všech tělesných typů. Ektomorfové mají totiž přirozeně vyšší citlivost na inzulín při zpracování sacharidů.

Typ postavy: Supermodelka Kate Moss je zářným příkladem tohoto typu – vysoká, štíhlá až hubená. Ektomorfové mají problémy s budováním svalové hmoty kvůli svému velmi rychlému metabolismu.

Co by měli jíst: Měli by jíst výživné potraviny, které podporují růst svalů. Ořechová másla, komplexní sacharidy, potraviny bohaté na tuky a bílkoviny jsou nejlepšími přáteli ektomorfů. Ektomorfové mohou sníst celou tabulku čokolády na jedno posezení.

Tělesný typ: Mezomorfové

Mezomorfové jsou obvykle silní a statní, nemají nadváhu ani podváhu. Jejich tělo lze popsat jako obdélníkový tvar se vzpřímeným držením těla. Mezi další charakteristiky patří: spíše hranatý obličej, svalnatý hrudník, ramena, paže i nohy, rovnoměrné rozložení hmotnosti. Mezomorfové mohou v podstatě jíst to, na co mají chuť, protože mohou snadno zhubnout. Na druhou stranu mohou stejně snadno přibírat na váze. Ti, kteří se snaží zůstat štíhlí, mohou tuto vlastnost považovat za nevýhodu.

Tělesný typ: Tělesný typ sportovců. Tento typ postavy má zejména Jennifer Aniston. Mezomorfové mají vysoký metabolismus a nízký obsah tělesného tuku, ale budování svalů pro ně není problém. Bílkoviny jsou klíčem k jejich zdravé hmotnosti a růstu svalové hmoty.

Co by měli jíst: Hodně tuňáka, vajec natvrdo a celozrnných výrobků.

Jaký tělesný typ jste vy?

Zdroj: Healthline, Healthline, EverydayHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články