Jak zhubnout při nedostatečné funkci štítné žlázy: Jde to, ale je potřeba volit správné potraviny

Hypofunkce štítné žlázy zpomaluje metabolismus. To se může kromě jiných příznaků projevit i nárůstem hmotnosti. Kromě užívání léků pomůže i správně nastavený životní styl.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud trpíte onemocněním zvaným hypotyreóza, tedy sníženou funkcí štítné žlázy, pravděpodobně vás trápí nechtěné přibírání kil. Je to důsledek celkově zpomaleného metabolismu. Dietoložka Kim Chin popisuje zásady, při jejichž dodržování můžete tyto i jiné příznaky hypofunkce štítné žlázy odbourat.

Štítná žláza ovlivňuje celé tělo

Štítná žláza produkuje hormony ovlivňující celý metabolismus, tedy přeměnu jídla na energii a tomu následující procesy. Snížená funkce štítné žlázy způsobí nedostatek jejích hormonů, a tím se celý metabolismus zpomalí. To s sebou přináší pomalejší spalování kalorií a zadržování vody v těle projevující se přibýváním na hmotnosti.

Dalšími běžnými příznaky bývá zvýšená únava, zimomřivost, zácpa, špatná koncentrace a paměť, suchá kůže, lámavé a nadměrně padající vlasy nebo i deprese. Intenzita příznaků bývá individuální dle závažnosti onemocnění.

Dodržujte léčbu stanovenou lékařem

Jestliže vám lékař předepsal léky na úpravu hladiny hormonů štítné žlázy, užívejte je dle jeho doporučení. Důležitá je pravidelnost. Tyto léky bývá nutné užívat nalačno, ideálně 1-2 hodiny před jídlem, protože některé živiny brání vstřebávání těchto léků.

Léky při správné dávce stabilizují metabolismus, ale pouze úpravou životního stylu lze shodit i již přibraná kila a prospět celkovému zdraví.

iZdroj fotografie: Freepik

Živiny potřebné pro štítnou žlázu

Pro správnou funkci štítné žlázy je nezbytný jód a selen. Zaměřte se na potraviny bohaté na tyto mikroživiny. Bez doporučení lékaře je neužívejte ani v doplňcích stravy, jejich nadužívání může naopak štítnou žlázu poškodit. Aktivaci hormonů štítné žlázy pomáhá také zinek a aminokyselina tyrosin.

Tyto potraviny zařaďte do jídelníčku

Samozřejmostí by měla být vyvážená strava založená na nezpracovaných potravinách se zaměřením na dostatek bílkovin, tedy maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Dále navyšte příjem listové a kořenové zeleniny, ořechů a semínek. Pro zrychlení metabolismu můžete také zařadit stimulující potraviny a koření, například zázvor, česnek nebo kurkumu.

Dobrou volbou je i strava s nízkým obsahem sacharidů. Vyhněte se však hubnoucím dietám, ketogenní stravě a hladovění, kdy tělo tuk ještě více ukládá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Některé potraviny omezte

Některé potraviny obsahují strumigeny (goitrogeny), látky bránící štítné žláze ve využití jódu. Jsou v sóje a potravinách z ní vyrobených, v brokolici, květáku, kapustě, zelí, jáhlách nebo manioku. Potíže ale vznikají především u osob s nedostatkem jódu v těle. Není nutné tyto potraviny zcela vyloučit ze svého jídelníčku, stačí je nekonzumovat příliš často. Riziko také významně snižuje jejich tepelná úprava.

Rozhodně omezte příjem vysoce zpracovaných potravin a jednoduchých sacharidů v podobě cukrovinek, sladkých nápojů a jiných pochutin. Kromě jejich celkové nezdravosti obsahují mnoho prázdných kalorií bez živin, které způsobí další přibývání na váze. Při užívání léků upravující funkci štítné žlázy dejte pozor na pití alkoholu, který může ovlivňovat jejich vstřebávání.

Další nezbytné kroky

Pro účinné snižování hmotnosti při nedostatečné funkci štítné žlázy je nutné zařadit do svého života i následující:

  • Pohyb – vyberte si aktivitu, která vám je příjemná a dokážete u ní vytrvat. Postačí i rychlá chůze a turistika.
  • Odpočinek – pro zdravý životní styl není potřebný pouze pohyb, ale rovnováha mezi aktivitou a odpočinkem. Nezapomínejte na dostatečný spánek.
  • Práce se stresem – naučte se stresu nevyhýbat, ale pracovat s ním. Věnujte se aktivitám nebo meditacím, které vám pomohou stres odbourat.

Jak se vám podařilo snížit hmotnost při nedostatečné funkci štítné žlázy?

Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články