Hubnutí může ochránit před koronavirem. Obezita zvyšuje hrozbu závažných až smrtelných komplikací

Je opravdu infekce covid-19 nebezpečnější pro ty, kteří trpí nadváhou či obezitou? Podívejte se, jak se udržet ve formě!

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Minulý rok s sebou přinesl včetně pandemie i znepokojivý trend – obezita významně zvyšuje hrozbu závažných, a někdy dokonce smrtelných komplikací během infekce covid-19. Studie zveřejněná v květnu vykázala, že ve Velké Británii zvýšila obezita riziko úmrtí na tuto nemoc o 33 procent. Ve dvou newyorských nemocnicích to bylo 35,8 procent během první vlny a s druhou vlnou to bylo již 43,4 procent. Podívejte se na rizika obezity a tipy, jak se zbavit přebytečných kil.

Co způsobuje nadváha/obezita během nemoci covid-19

U těchto pacientů může nadváha narušit zdravou funkci plic a zvyšovat tak riziko vzniku krevních sraženin. Přebytek tělesného tuku, zejména usazeného v břiše, přispívá k zánětu, který může bránit zdravým reakcím imunitního systému na infekci. Obézní lidé, kteří navíc čelí diabetu typu 2, jsou na tom podstatně hůře. Během infekce u nich doktoři zaznamenali syndrom cytokinové bouře, což je nebezpečná imunitní reakce, která poškozuje buňky a mnohdy i plíce. Příčinou jsou obrovské nárůsty hladiny glukózy v krvi vlivem cukrovky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě nebezpečných důsledků infekce covid-19 zvyšuje tělesná hmotnost také riziko mnoha neurologických stavů. To jsou zejména mírné kognitivní poruchy, demence a Alzheimerova choroba. Může také podpořit relaps a vývoj roztroušené sklerózy, zvýšit riziko chronických migrén a pravděpodobnost vzniku obstrukční spánkové apnoe. Jednoduše byste se měli snažit být ve správné kondici a dbát na zdraví vašeho těla, než bude pozdě.

Jak se vrátit do kondice a shodit kila efektivní cestou

Zhubněte pomalu. Ztráta dvou kil týdně je bezpečným cílem pro většinu lidí s nadváhou. Nárazové diety a extrémní hubnutí nemají dobrý dopad na vaše zdraví, zvláště pokud trpíte únavou nebo bolestmi. Rychlá a drastická ztráta hmotnosti může také snížit obsah svalové hmoty v těle. Proto hubněte pomalu a postupně.

Přehodnoťte jídla. Obohaťte svůj jídelníček zeleninou a ovocem, přidejte kvalitní zrna, ryby, drůbež bez kůže, tofu, fazole a avokádo. Při vaření používejte výhradně olivový a řepkový olej. Sladké limonády vyměňte za neslazený čaj nebo vodu s vysokým obsahem hořčíku. Vyhněte se především vysoce zpracovaným potravinám a restauracím s rychlým občerstvením. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Začněte cvičit. Pokud na pohyb nejste zvyklý, začněte pomalu, ale pravidelně. Může to být každodenní procházka do lesa, která se časem třeba změní v běhání. Dostatek kalorií také spálíte v posilovně silovým cvičením, díky kterému si i vybudujete svalovou hmotu. Pohyb posiluje mozek a brání stresu, proto se budete cítit skvěle.  

Proměňte váš spánek v prioritu. Nedostatek spánku s sebou nese mnoho nepříjemných a zdravotně nebezpečných důsledků. Pokud se však ujistíte, že spíte dostatečně, může vám to pomoci při regulaci hmotnosti.

Zdroj: Brain and Life

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články