Populární jogurtová dieta hlásá, že díky ní člověk zhubne až 2,5 kg za 14 dní. Má doopravdy cenu ji zkoušet?

Jogurtová dieta byla svého času velikým boomem. Ještě dnes má nějaká obdoba této diety mnoho svých příznivců. Vliv jogurtu na hubnutí byl i předmětem vědeckého výzkumu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jogurt je fermentovaný mléčný výrobek, který je oblíbený po celém světě. Je spojován se zdravím kostí a příznivými účinky na trávení. Někteří lidé dokonce tvrdí, že podporuje hubnutí. Existuje dokonce hned několik diet, které se soustředí výhradně na jogurt a tvrdí, že právě jogurtová dieta je klíčem ke shození přebytečných kil. Přesto vás možná zajímá, jak tato tvrzení obstojí při vědeckém zkoumání. Nutriční specialistka Adrienne Seitz, MS vysvětluje vše, co potřebujete o dvou nejoblíbenějších jogurtových dietách vědět.

Dvoutýdenní vylaďovací dieta Yoplait Light

Jedna taková dieta, kterou propagovala herečka Jeannie Mai, byla známá jako Yoplait Yogurt Diet nebo Dvoutýdenní vylaďovací dieta Yoplait Light. I když společnost Yoplait již Dvoutýdenní vylaďovací dietu neprovozuje, tato populární jogurtová dieta tvrdila, že lidem, kteří jí dodržují pomáhá zhubnout 1-2,5 kg během 14 dnů.

iZdroj fotografie: Freepik

Průběh diety

Při této dietě jste museli jíst jogurt alespoň dvakrát denně. Její pravidla zahrnovala konkrétní pokyny:

  • Snídaně a oběd: 1 balení jogurtu Yoplait Lite, 1 šálek (asi 90 g) celozrnných obilovin a 1 porce ovoce.
  • Večeře: 1: Asi 170 gramů libových bílkovin, 2 šálky (asi 350 gramů) zeleniny a malé množství tuku, například salátový dresink nebo máslo.
  • Svačiny: 1 šálek (asi 175 gramů) syrové nebo 1/2 šálku (asi 78 gramů) vařené zeleniny a 3 porce odtučněných mléčných výrobků během dne.

Dieta snížila příjem kalorií na pouhých 1 200 kalorií denně a doporučila zvýšit fyzickou aktivitu, resp. každodenní chůzi v délce 30-40 minut. Tyto faktory společně vedou ke kalorickému deficitu, který vám může pomoci zhubnout. 

Účinnost diety

Někteří zastánci diety tvrdili, že prospěšné je také zaměření na odtučněné jogurty. Prohlašovali také, že tuk v jiných jogurtech zvyšuje v těle produkci stresového hormonu kortizolu. Byli přesvědčeni, že tyto tuky zvyšují hladinu úzkosti a pocit hladu. Neexistuje však žádná studie, které by se podařilo toto tvrzení prokázat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jogurty bez tuku, jako je Yoplait Light, mají ve skutečnosti často vyšší obsah cukru, který hladinu kortizolu a pocit hladu prokazatelně zvyšuje. Studie navíc naopak spojují plnotučné mléčné výrobky se sníženým rizikem obezity. Tuto Yoplait dietu zkoumal 12 týdenní výzkum a jeho výsledky ukazují, že úbytek hmotnosti byl výsledkem snížení kalorií – nikoliv konzumace jogurtů.

Jogurtová dieta

Odbornice na výživu Ana Luque ve své stejnojmenné knize propaguje stravovací návod nazvaný Jogurtová dieta, podle něhož je jogurt tajemstvím hubnutí a podpory celkového zdraví. Konkrétně prohlašuje, že probiotika obsažená v jogurtu pomáhají léčit obezitu, intoleranci laktózy, zažívací problémy, reflux kyseliny, syndrom dráždivého tračníku (IBS), alergie, cukrovku, onemocnění dásní, kvasinkové infekce, pomalý metabolismus a vředy.

Autorka sice tvrdí, že jí tato dieta pomohla překonat zažívací problémy a intoleranci laktózy, v současné době však neexistují žádné důkazy, které by účinnost jejího dietního plánu potvrzovaly.

Vliv jogurtů na hubnutí

Přesto, že se účinnost výše zmíněných jogurtových diet neprokázala, konzumace jogurtů zdraví prospěšná rozhodně je. Jogurt je dobrým zdrojem vápníku, bílkovin a probiotik. Zatímco o vápníku a probiotikách je třeba provést další studie, obsah bílkovin v jogurtu může hubnutí podpořit. Pravidelná konzumace jogurtu je sice spojována se snížením rizika nadváhy a obezity, není však jasné, zda jeho pouhé přidání do jídelníčku hubnutí nějak napomáhá. Přesto je pravděpodobné, že nahrazení nízkobílkovinných a vysoce kalorických svačinek jogurtem pomůže.

Jaké jsou vaše zkušenosti s jogurtovou dietou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články