Největší mýty o hubnutí aneb Proč počítání kalorií a biopotraviny nejsou klíčem ke shazování kil

Internet je přesycen zaručenými radami, jak zhubnout. Mnoho nových diet slibuje rychlé a trvalé výsledky, přitom vůbec nefungují. Toto je 6 častých mýtů o hubnutí.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud jde o hubnutí, internet, knihy i časopisy nabízejí nepřeberné množství různých typů diet, které slibují, že vám zaručeně pomohou shodit přebytečná kila. Hubnutí podle krevních skupin, počítání kalorií, hubnutí dle genetického profilu, vyloučení některé skupiny živin a další a další. Mnohdy tyto diety obsahují naprosto protichůdné informace, což může být velmi matoucí. Jak navíc podotýká výživový specialista Kris Gunnars, BSc, mnohokrát se jedná vyloženě o mýty o hubnutí, které vůbec nefungují.

Mýtus 1: Počítání kalorií je to, oč tu běží

Základní princip je samozřejmě v pořádku – pokud přijmete více kalorií, než vydáte, není možné zhubnout. Ne všechny kalorie si však jsou rovny. Ne všechny zdroje kalorií totiž mají stejný vliv na vaše zdraví a hmotnost. Například bílkoviny mohou zvýšit metabolismus, snížit chuť k jídlu a zlepšit funkci hormonů regulujících hmotnost. Také kalorie z celých potravin, jako je například ovoce, bývají mnohem sytější než kalorie z rafinovaných potravin, jako jsou například sladkosti.

Mýtus 2: Měli bychom se stravovat jako naši předkové

Jedním z největších trendů v hubnutí je tzv. paleo dieta, která tvrdí, že bychom se měli stravovat jako naši předkové lovci a sběrači. To znamená jíst libové maso, ryby, neškrobové ovoce a zeleninu a vyhýbat se novým potravinám, jako jsou mléčné výrobky, obiloviny a cukr. Teorie říká, že tato strava je kompatibilní s naší genetickou výbavou.

iZdroj fotografie: Pixabay

To však není pravda, protože lidé se nevyvinuli tak, aby jedli pouze maso, ale tak, aby jedli vše, co je k dispozici. Navíc například obiloviny nejsou v našem jídelníčku žádnou novinkou. Existují důkazy, že jsme je jedli už před 30 000 lety. A navíc maso, které si kupujete v supermarketu, se vůbec nepodobá tomu, které konzumovali naši předkové.

Mýtus 3: Musíte odstranit tukové buňky

Když hubnete, ve skutečnosti o tukové buňky nepřicházíte. Jen se zmenšují. Když ztloustnete, nafouknou se jako balon, dokud se nenaplní, ale jejich kapacita není nekonečná. Každý další tuk musí někam odejít, a tak končí na místech, kde nemá co dělat, jako jsou játra nebo svaly, což negativně ovlivňuje funkci těchto tkání a orgánů. Proto je liposukce jednou z nejhloupějších věcí, které můžete udělat. Odstraněním tukových buněk snižujete schopnost těla bezpečně ukládat tuk a zvyšujete riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Mýtus 4: Všechny odpovědi jsou v genetických testech

Geny rozhodně hrají velkou roli v naší velikosti a tvaru. Existuje více než 100 genů souvisejících s hmotností, které ovlivňují vše – od pocitu hladu až po rychlost spalování kalorií. Není tedy divu, že se rozmáhají genetické testy, které slibují, že vám díky personalizovaným dietním radám pomohou předběhnout boj s nadváhou. Tyto testy však prověřují pouze několik genů pro jeden znak a nejsou dostatečně propracované, aby vysvětlily, jak naše geny různým způsobem interagují s prostředím.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mýtus 5: Měli byste jíst pouze bio 

Ne všechny ne-bio potraviny jsou horší než ty s certifikací. Dokonce ani potraviny, které si vypěstujete doma na zahradě, nemusí mít lepší kvalitu než ty z obchodu. Nejdůležitější je skladba potravy, i z čistě bio potravin můžete poskládat velmi nezdravý a nevyvážený jídelníček. Některé potraviny je skutečně lepší kupovat v bio kvalitě (např. ty, které konzumujete i se slupkou), ale není to pravidlem u všech potravin. 

Mýtus 6: Musíte pravidelně podstupovat očistné kúry

Neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrzovaly údajné přínosy detoxikace. Skutečně si nemusíte kupovat drahé údajně očistné přípravky, a to z toho prostého důvodu, že vaše játra vás již detoxikují, a to zdarma. Některé očistné kúry mohou dokonce ztížit činnost jater. Což je obrovská ironie, vzhledem k tomu, že jedním z tvrzení o očistných vlastnostech detoxikačních šťáv je, že dopřávají játrům odpočinek.

Jaké další mýty o hubnutí znáte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články