6 nejčastějších důvodů, proč tělo bojkotuje hubnutí. Chyba může být banální a její odstranění snadné

Pokud se snažíte zhubnout, ale i přes veškerou snahu se vám nedaří, je pravděpodobné, že děláte nějakou banální chybu. Výživová specialistka objasňuje 6 nejčastějších z nich.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rozhodli jste se změnit životní styl nebo držíte dietu a váha i centimetry stále stojí? Možná se řídíte nesprávnými nebo zastaralými radami. A to vám brání v tom, abyste dosáhli změn, po kterých toužíte. Výživová specialistka Katherine Marengo vysvětluje, že někdy při dodržování přísné diety dosáhnete dobrých výsledků, jindy se může zdát, že dieta vůbec nefunguje. Tatáž dieta totiž může mít v různých obdobích různé výsledky. Ale častěji se jedná o to, že děláte nějaké chyby při hubnutí. Toto je šest nejčastějších z nich.

1. Necvičíte

Žádná dieta nebude dobře fungovat bez nějakého druhu cvičení. I když se vám podaří shodit pár kilo, je pravděpodobné, že je zase nabere, jakmile polevíte a dopřejete si nějaké chutné a nezdravé jídlo. Když však budete společně s dietou cvičit, můžete zhubnout mnohem snadněji a dietní prohřešky se vám okamžitě nevymstí, protože budete mít více svalové hmoty a tělo přebytečné kalorie snáze zpracuje.

2. Vynecháváte snídani

Vynechávání jídla bohužel patří mezi časté chyby při hubnutí, kterých se lidé dopouštějí. Pokud dodržujete určitý dietní program, neměli byste vynechávat snídani. Ráno se probudíte 8-10 hodin po posledním jídle. Stejně jako vaše auto i vaše tělo potřebuje ke správnému fungování palivo. Pokud pravidelně snídáte, je pravděpodobnost, že se k obědu přejíte, minimální. Jestli opravdu chcete omezit nějaké jídlo, zaměřte se spíše na večeři než na snídani.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Nemáte dostatek kalorií

Přílišné omezení jídla, patří mezi ty úplně nejčastější chyby při hubnutí. Vaše tělo potřebuje ke správnému fungování určitý počet kalorií denně. Konzumace méně než 1000 kalorií může vést k některým zdravotním problémům. Váš metabolismus se zpomalí a bude trvat několik let, než se obnoví jeho normální fungování. Navíc bude mít tělo strach, že jídlo nedostane, tak cokoli bude moci, uloží ve formě tukových zásob.

4. Nekontrolujete velikost porce

Množství jídla, které sníte během jednoho jídla, je důležité. Pokud budete jíst příliš mnoho, vaše tělo nebude schopno dobře trávit potravu, a jestliže budete jíst málo, nebudete schopni uspokojit potřeby vašeho těla (vitamíny, minerály, bílkoviny, kalorie, sacharidy, dostatek vlákniny atd.). Jednou z věcí, na kterou byste měli vždy pamatovat, je kontrola velikosti jídel. A nezapomeňte, že je lepší jíst pětkrát denně menší porce než tři velká jídla během dne. To také zrychluje váš metabolismus.

5. Málo spíte

Spánek je pro vaše tělo stejně důležitý jako jídlo a voda. Pokud nemáte dostatek spánku, vaše dietní úsilí nepřinese žádné výsledky. Nebuďte tedy jedním z těch, kteří procházejí celoživotní dietou, aniž by zhubli, a to kvůli hloupým chybám při hubnutí, kterým se lze snadno vyhnout.

6. Jíte ve stresových situacích

Jste každý den ve stresu a problémy přicházejí z ničeho nic. Co byste měli udělat, abyste se cítili lépe? Rozhodně byste neměli jíst žádné nezdravé jídlo ani pít alkohol. Najděte jiný způsob, jak se zbavit stresu a řešit problémy. Raději si zacvičte, jděte na procházku, promluvte si s přáteli, uklidněte se pomocí meditace či dechových cvičení, přemýšlejte a relaxujte, dobře spěte a jezte potraviny bohaté na vitamíny a zdravé tuky, jako jsou omega 3.

Jaké jsou, dle vašeho názoru, další časté chyby při hubnutí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články