Na dovolenou bez přebytečných kil: Spolehněte se na Tabatu, pětiminutové cvičení z Japonska, které „je vidět“ téměř okamžitě

Japonské cvičení Tabata si v poslední době získává čím dál větší oblíbenost po celém světě. Pomůže vám efektivně zhubnout během velmi krátkého času.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tabata je typ vysoce intenzivního intervalového tréninku, jehož cílem je dosáhnout co největšího přínosu v co nejkratším čase. Pro získání nejlepších výsledků vám tak bude stačit procvičovat ji pouhých 5 minut denně, což z ní dělá velmi flexibilní aktivitu, kterou nebudete mít problém zařadit do svého dne. Jak ovšem říká odborník Daniel Bubnis, jde o velmi náročné cvičení, se kterým je potřeba začít postupně a které je nutné vždy provádět správným způsobem. 

Novodobé cvičení Tabata

Japonská tradiční medicína je špičkou v používání přírodních metod k dosažení zdravého těla a čisté mysli. Není proto divu, že se tamní obyvatelé dožívají v průměru z celého světa nejdelšího věku. Je však třeba vzít na vědomí, že to není pouze konzumace správné stravy, která lidem z této exotické země pomáhá zpomalovat stárnutí a podporovat jejich produktivitu. Mnohé totiž závisí také na správném a pravidelném cvičení, které je pro jejich tělo nejpřínosnější, tedy Tabatě. 

Metoda Tabata, jejíž kořeny sahají až do devadesátých let minulého století, vám pomůže získat ploché břicho a zpevnit vaše břišní svaly, a to vše během velmi krátké doby – stačí ji totiž procvičovat pouze neuvěřitelných 5 minut denně. Požadované výsledky však mohou být zjevné již v rámci několika týdnů. Přínosy této metody jsou navíc založeny na vědeckých důkazech z laboratorních testů, které její efektivitu (i v tak krátkém časovém rozmezí) skutečně potvrdily. 

Přínosy Tabaty pro vaše zdraví

Jelikož jde o typ vysoce intenzivního intervalového tréninku, je cílem Tabaty vyvinout co největší intenzitu v co nejkratším čase. Díky tomu tato metoda:

  • zrychluje metabolismus
  • je časově nenáročná
  • zvyšuje aerobní a anaerobní kondici
  • podporuje přirozený růst svalové hmoty
  • zvyšuje tepovou frekvenci
iZdroj fotografie: Depositphotos

Všechny výše uvedené přínosy vám tak nejenže pomohou shodit veškerá přebytečná kila a usazený tuk, ale také zlepšit vaši mobilitu a podpořit vylučování usazených sloučenin a toxinů z těla. Řada odborníků již také potvrdila, že cvičení s vlastní vahou ve stylu Tabata pomáhá spalovat mnohem více kalorií než jakékoliv jiné cvičení.  

Jak cvičení provést

Získat ploché břicho plné svalů díky domácímu cvičení, které je zapotřebí provádět pouhých 5 minut denně, sice zní fantasticky, ovšem jde o poměrně náročnou aktivitu, a proto je zapotřebí ji provádět správně. Nejlépe proto uděláte, když cvičení nebudete zprvu provádět kompletně – můžete začít s méně opakováními a postupem času, kdy si jej osvojíte, přidávat na intenzitě a počtu provedených pohybů. Nejprve také vždy začínejte s krátkou rozcvičkou, abyste zahřáli svaly a snížili tak riziko zranění.

Poté už stačí zvolit cviky, během kterých zapojíte celé tělo a provádět je v určitých časových intervalech – a to bez pauzy (v případě, že jste však začátečník, můžete během jednotlivých cviků vyčkat 5-10 vteřin, než budete pokračovat). Mohou to být například dřepy, kliky, výpady, výskoky a podobně. Pro inspiraci se můžete podívat na níže uvedené video ze samotného Japonska. 

Jaký typ cvičení na hubnutí se nejlépe osvědčil vám?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces