Menstruační bolesti, migréna i artritida. Tento vitamín si s nimi poradí jedna báseň

Hořčík je minerál, který v těle hraje nezastupitelnou roli. Musí být dodáván v potravě, aby všechno fungovalo tak, jak má. Pomůže i při některých zdravotních problémech.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

O důležitosti hořčíku v těle nelze pochybovat. Tento minerál je hlavní pro správnou funkci srdce, mozku, svalů a nervového systému. Jeho nedostatek mnohdy poznáte podle častých svalových křečí. Doplnit ho je více než snadné pomocí tablet z lékárny. Možná vás překvapí, které zdravotní potíže dokáže vyřešit pouhý hořčík.

Nejprve trocha čísel

Lidské tělo obsahuje cca 25 gramů hořčíku. Více než polovina je uložená v kostech, zbytek připadá na svalovou tkáň, měkké tkáně a tělesné tekutiny. Protože si ho tělo neumí vytvořit, musí ho přijímat stravou, případně doplňky stravy. Denně byste měli do těla dostat 300-350 miligramů.

6 zdravotních problémů, na které pomůže hořčík

Tyto problémy může pomoci vyřešit doplňování hořčíku nebo je alespoň zmírnit. Jestliže si chcete naordinovat dlouhodobější doplňování hořčíku pomocí doplňků stravy, poraďte se napřed s lékařem.

1. Artritida

K zánětu kloubů dochází na podkladně různých onemocnění. Hořčík vám ale pomůže posilovat kosti a chránit klouby tím, že obnovuje funkci svalových a měkkých tkání. Problém možná zcela nevyřeší, ale určitě vám pomůže zmírnit nepříjemné příznaky.

2. Fibromyalgie

Toto onemocnění postihuje kosterní svalovou tkáň. Často je doprovázeno únavou, problémy s pamětí, potížemi se spánkem a změnami nálad. Velmi špatně se diagnostikuje a ještě hůře léčí. Hořčík ale může být velmi prospěšný při zmírňování příznaků tohoto onemocnění.

3. Menstruační křeče

Bolestivá menstruace trápí nejednu ženu. Hořčík pomáhá regulovat hladinu některých hormonů, takže pomáhá snižovat menstruační bolesti a dokonce může pomoci v prevenci projevů premenstruačního syndromu.

4. Migréna

Bylo prokázáno, že lidé, kteří trpí na migrény, mívají také málo hořčíku. Protože hořčík zmírňuje napětí, může se použít ke snížení frekvence a intenzity migrenózních stavů v rámci prevence. Samozřejmě, pokud trpíte dlouhodobě silnými bolestmi hlavy, je nutné vyhledat lékaře.

iZdroj fotografie: Freepik

5. Neuropatie

Hořčík si poradí se svalovou bolestí i s bolestí, která souvisí s nervy. Dokáže zmírnit bolesti páteře a pomůže vám i s příznaky diabetické neuropatie.

6. Po operaci – hořčík

Hořčík má mírný anestetický účinek. Je to tím, že pomáhá uvolnit svaly před a po operaci. V některých případech je podáván i ve zdravotnických zařízeních jako prostředek, který pomáhá oddálit nástup bolesti.

Zjistěte, ve kterých potravinách je nejvíce hořčíku. Snadno je pak zařadíte do svého jídelníčku.

V jakých případech doplňujete hořčík vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články