Proč se hořčík doporučuje při bolestech hlavy a z jakých potravin ho můžeme rychle získat

Hořčík je jeden z nejzákladnějších minerálů, bez kterého se lidské tělo za žádných okolností neobejde. Zvláště účinný však bývá při bolestech hlavy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hořčík je nezbytný minerál, který lidské tělo potřebuje ke správnému fungování. Zlepšuje například zdraví kostí, pomáhá stabilizovat krevní tlak a udržovat zdravý srdeční rytmus a funkci nervů. Pokud se ovšem potýkáte s jeho nízkou hladinou, může to na vás mít podle Dr. Jerlyn Jones velmi nepříjemný dopad, a to zejména co se týče silných bolestí hlavy a migrén. Otázka proto zní, jestli vám může následné doplnění hořčíku skutečně pomoci při těchto problémech. 

Co je to hořčík? 

Hořčík se často používá k léčbě a prevenci migrény a intenzivních bolestí hlavy. Zpravidla se totiž může jednat o problémy, které mohou být zapříčiněny právě nedostatkem tohoto důležitého minerálu v těle. Berte však na vědomí, že než se pustíte do svévolné léčby, vždy byste měli konzultovat jakékoliv potíže a zpozorované změny na vašem těle s vaším praktickým lékařem, který vám pomůže stanovat diagnózu a předepíše vhodnou léčbu. 

Hořčík je základní prvek, který se podílí na více než 300 tělesných procesech, a to zejména v oblasti kardiovaskulárního systému a funkce nervů. Tento nezbytný minerál je však skvělým prostředkem proti migrénám a bolestem hlavy, což jsou problémy, které bývají zpravidla způsobeny jeho úbytkem. Jedná se totiž o součást lidského systému reakce na stres, jeho úbytek v kostech, kde se po vstupu do těla hromadí, znamená, že pacient nemusí být schopný zvládat nátlak a stresové situace, které mohou v důsledku vést právě k bolestem hlavy

Bolest může být také příčinou onemocnění

Ačkoliv může být nedostatek hořčíku příčinou bolestí hlavy, tento problém může v mnoha případech poukazovat také na několik základních onemocnění. Pokud jimi tedy často trpíte nebo se staly chronickými, měli byste rozhodně nejprve navštívit vašeho praktického lékaře, který vám pomůže problém vyřešit. Existuje několik typů bolestí hlavy, které se liší příznaky a příčinami:

  • tenzní bolesti hlavy (tupá bolest spojená s únavou, které předchází stres)
  • clusterové bolesti hlavy (bolesti šlehavého charakteru o velmi silné intenzitě, které se objevují zpravidla během nočních hodin a mohou trvat velmi dlouhou dobu)
  • migrény
  • hormonální bolesti hlavy, jako jsou bolesti hlavy při užívání antikoncepčních pilulek
  • bolesti hlavy způsobené léky proti bolesti, které se vysazují po jejich nadměrném užívání
  • kocovina po nadměrném pití alkoholu
  • bolesti hlavy po úrazu
  • virové infekce, jako je nachlazení a chřipka
  • sinusitida
  • spánková apnoe
iZdroj fotografie: Freepik

Pokud důvodem vzniku bolesti hlavy není onemocnění, pravděpodobně může být jeho příčinou nedostatek hořčíku. V současné době totiž mnoho lidí opomíjí konzumovat dostatek tohoto důležitého minerálu, přičemž někteří mohou být na jeho nízké hladiny náchylnější než jiní. V takovém případě je vhodné začít užívat doplňky stravy s jeho obsahem nebo začít konzumovat vhodné potraviny, jako jsou zejména celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka nebo také hořká čokoláda.

Jak si hlídáte správnou hladinu hořčíku v těle vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články