5 jedinečných vlastností aloe vera: Oceníte ho při spáleninách a výrazně také zlepší funkci srdce a cév

Gel z aloe vera je známý tím, že zmírňuje spáleniny od slunce a pomáhá hojit rány. Profesorka Debra Rose Wilson, Ph.D. popisuje mnohostranné využití této oblíbené rostliny.

Aloe vera pečuje o pokožku i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tento sukulent má dlouhou historii používání k léčebným účelům, která sahá až do starověkého Egypta. Rostlina pochází ze severní Afriky, jižní Evropy a Kanárských ostrovů. Dnes se aloe vera pěstuje v tropickém podnebí po celém světě. Vědci teprve začínají odhalovat výhody této univerzální rostliny a mnoho jejích zdravotních účinků, od úlevy od pálení žáhy až po potenciální zpomalení šíření rakoviny prsu.

Léčebné účinky aloe vera

Aloe vera má skutečně velké množství pozitivních přínosů pro lidské zdraví. Je však třeba poznamenat, že tato rostlina sama o sobě žádné nemoci neléčí. Přispívá k hojení a také zlepšuje různé procesy, které se na léčbě podílejí. Nejznámější je pro své hojivé účinky při spálení od slunce a při jiných poraněních kůže. Ale tím její přínosy zdaleka nekončí. Aloe také pomáhá například optimalizovat trávení, zlepšovat zdraví pokožky, a dokonce i kardiovaskulární zdraví. O srdce a cévy se stará hned několika způsoby:

1. Pomáhá regulovat dobrý cholesterol

Dobrý cholesterol neboli HDL, známý také jako lipoprotein s vysokou hustotou, je jedním ze dvou typů cholesterolu v krvi. Obvykle se označuje právě jako dobrý cholesterol. To proto, že sám pomáhá shromažďovat přebytečný škodlivý cholesterol v krvi a dopravovat ho do jater, aby mohl být odstraněn. Aloe vera se neomezuje pouze na zvyšování hladiny dobrého cholesterolu, ale při perorálním užívání se také stará o rovnováhu mezi oběma typy lipoteinů.

2. Snižuje hladinu triglyceridů

Stejně jako je důležité udržovat dobrou hladinu cholesterolu, je důležité dbát i na triglyceridy. Vysoká hladina triglyceridů v krvi znamená, že tělo nespaluje veškerou přebytečnou energii, a proto ji ukládá jako tuk. Hypertriglyceridémie je tichým a nesmiřitelným nepřítelem srdečního zdraví. Jakmile se dostaneme mimo normu, zvyšuje se riziko vzniku nejen srdečních onemocnění, ale také jiných nežádoucích stavů, jako je například život ohrožující pankreatitida.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Snižuje hladinu cukru v krvi

Aloe vera obsahuje glukomannan. Jedná se o druh rozpustné vlákniny, který snižuje hladinu glukózy v krvi. Proto se konzumace aloe doporučuje lidem s cukrovkou. Abyste mohli využít jejích protizánětlivých, čisticích a hojivých účinků, užívejte 1 polévkovou lžíci aloe vera rozpuštěnou ve sklenici teplé vody po dobu dvou měsíců.

4. Reguluje krevní tlak

Pití šťávy z aloe vera pomáhá snižovat krevní tlak, a to mimo jiné díky vysokému obsahu vitamínu C, který je skvělý zejména pro:

  • zachování a zlepšení pružnosti tepen
  • podporu správného krevního oběhu a okysličení krve
  • rozšiřování kapilár

5. Pečuje o vaše srdce a posiluje ho

Arginin je jen jednou z mnoha aminokyselin obsažených v aloe vera. Je však jednou z nejdůležitějších složek pro podporu zdraví srdce. Arginin je esenciální aminokyselina, kterou tělo produkuje v malém množství. Musíme jej tedy získávat prostřednictvím potravin nebo některých doplňků stravy. Je obsažen například v arašídech, ořeších a samozřejmě v aloe vera. Pravidelnou (ale střídmou) konzumací argininu obsaženého v této léčivé rostlině dosáhnete následujících výsledků:

  • Budete mít silnější srdce, které bude silněji pumpovat krev. A díky většímu průtoku krve může tělo snáze odstraňovat metabolické odpady.
  • Arginin zajišťuje produkci oxidu dusnatého, který je nezbytný pro rozšíření cév, aby krev mohla optimálně proudit.

Jak často a z jakých důvodů používáte aloe vera?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články