Bolest očních víček má mnoho příčin – od těch zcela zřejmých až po horší onemocnění, které vyžaduje razantní léčbu. Chraňte své oči a raději vždy navštivte lékaře.
Bolest očních víček je poměrně častým problémem a může se objevit nejen u dospělých, ale i u malých a dospívajících dětí. Zasažena mohou být spodní víčka, ale klidně i vrchní a spodní víčka zároveň. Můžete pociťovat otok, zčervenání, podráždění, pálení a mnoho jiných nepříjemných či bolestivých příznaků. Existuje mnoho příčin a důvodů, proč oční víčka bolí.
Nejčastější jsou bakteriální infekce
Pokud víte, že jste celý večer neseděli u počítače, tabletu či telefonu, nejčastější příčinou vašeho problému pravděpodobně bude infekce, kterou způsobily bakterie. Nejčastěji jde o Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa a Streptococcus pneumoniae. Tyto bakterie patří mezi hlavní spouštěče. Projevovat se mohou různě, avšak nejčastější je právě bolest víček.
Vyskytnout se může ale i zarudnutí, otok, citlivost na dotek. Abyste zjistili přesnou příčinu, vždy musíte vyhledat lékaře, a to především tehdy, když zarudnutí nebo bolest do dvou dnů nezmizí. Lékař vám při těchto potížích většinou předepíše antibiotické oční kapky a orální léky, nebo pouze jeden z uvedených. Někdy se používají i oční masti.
Virová infekce a alergie
Virové infekce většinou způsobují adenoviry, herpes a jiné. Projevují se bolestivostí očních víček, vodnatým výtokem, zarudnutím, a obvykle se objeví i zánět. Léčba většinou spočívá v podání steroidních očních kapek, umělých slz, antihistaminik, dekongestiv a jiných přípravků vhodných do očí, které vám předepíše lékař. Doporučujeme raději navštívit rovnou očního lékaře, a ušetřit tak čas běhám od jednoho lékaře k druhému.
Alergie je druhou nejčastější příčinou bolavých víček. V takových případech jsou víčka podrážděná a bolavá. K tomu dochází, když imunitní systém reaguje bouřlivým způsobem na pyl, prach, zvířecí srst a jiné alergické podněty. V takovém případě tělo začne uvolňovat histamin a objevuje se zarudnutí očí, bolest víček, otoky, svědění, pálení a vodnatý výtok.
Vystavení se nepříznivým vlivům a blefaritida
Pokud své oči vystavíte vlivům, jako je slunce, vítr, chemikálie, smog, kouř a jiné, vaše oční víčka mohou bolet. Každý z těchto vlivů dráždí oči, ale i samotná víčka. Můžete pociťovat bolest, zarudnutí, podráždění, otok, ale i svědění. Nejlepší léčbou je vyhýbání se nepříznivým vlivům, nošení slunečních brýlí, případně používání očních kapek, umělých slz a ochrana před prachem.
Blefaritida je zánět očních víček způsobený ucpanými žlázkami v bezprostřední blízkosti řas. Nejčastějším příznakem jsou oteklá a bolestivá víčka, vypadávání řas, zarudnutí, vodnatý výtok, citlivost a bolest očí na světle. Bohužel se jedná o stav, který je špatně léčitelný a rád přechází do chronického stavu. Vždy navštivte lékaře. Ten nasadí správnou léčbu, většinou antibiotika.
Konjunktivitida a ječné zrno
Konjunktivitida je známá jako zarudlé oko a může být virového, bakteriálního nebo alergického původu. Objevuje se opět zčervenání, svědění, žlutý ztvrdlý hnis u očí, slzavé oči, nepohodlí a řezání. Léčba je obdobná jako u výše uvedených potíží a spočívá v podání očních kapek, umělých slz, antihistaminik či dekongestiv. Někdy je nemoc natolik rozšířená, že lékař zvolí antibiotika.
Ječné zrno se projevuje malými hrbolky, které bývají většinou na očních víčkách. Objevují se na spodním víčku, ale i na horním. Tento stav nastává tehdy, když jsou ucpané slzné kanálky. Ječné zrno je bolestivé a svědí. Oko je oteklé a vyžaduje léčbu. Ta spočívá v podání kapek, masti nebo obkladů. V krajním případě se musí ječné zrno proříznout skalpelem, aby z něj vytekla obsažená tekutina. Mezi další příčiny bolesti víček patří orbitální celulitida, oční herpes, suchost očí, pláč a dlouhé koukání do počítače či tabletu.